z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Co to jest zgazowanie drewna i dlaczego to najbardziej ekologiczny system grzania
25.05.2020

Co to jest zgazowanie drewna i dlaczego to najbardziej ekologiczny system grzania

Zgazowanie drewna to jedna z najbardziej efektywnych technik jego spalania i zamiasny w energię cieplną, którą można użyć do ogrzewania, układów kogeneracji lub trigeneracji albo wytwarzania biowęgla ( karbonizatu).

Co to jest zgazowanie biomasy ?

Zgazowanie drewna ale też biomasy polega na procesie jego konwersji do paliwa gazowego poprzez jego ogrzewanie. W procesie zgazowania energia chemiczna węgla znajdującego sie w biomasie czy drewnie uwalniana jest w postaci palnego gazu tzw holzgazu czyli gazu drzewnego. Jest on następnie spalany w komorze dopalania a proces samego spalania jest prowadzony za pomocą odpowiednich dawek powietrza pierwotnego i wtórnego. Dzięki takiemu procesowi, możmy mieć całkowicie czyste spalanie drewna, porównywalne ze spalaniem paliw gazowych.

Zgazowanie drewna jest procesem znanym od drugiej wojny światowej, napędzane były auta gazem drzewnym i jeździły nawet w Polsce autobusy na to paliwo długo po wojnie. Jest to więc technologia zweryfikowana, powszechnie używana w technice grzewczej. 

Zgazowanie drewna czy biopaliw to też piroliza biomasy np: zrębki, zrzyn, klocków, brykietów itp.  

Kotły c.o na zgazowanie biomasy czy drewna były już znane w latach osiemdziesiątych, od lat piece na zgazowanie drewna są standardem w wielu krajach Europy i skutecznie wyparły kotły węglowe z użytkowania.

Dlaczego kocioł c.o na drewno zgazowane jest lepszy od węglowego lub z podajnikiem na ekogroszek ?

  • drewno jest odnawialnym źródłem energii
  • drewno jest tańsze od wegla
  • drewno jest czystsze, pachnie i można go estetycznie przechowywać w drewutniach
  • emisja spalin kotła na zgazowanie drzewa jest porównywalna z piecem na lpg a nie na węgiel, jest znacznie niższa nawet od pelletu
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są nowsze modele kotłów c.o zgazowujących drewno i podajnikiem na biomasę- - Sigma dual. To kotły c.o kombinowane lub dualne, które posiadają trzykomorową budowę - dwie niezależne komory do spalania drewna i pelletu. W przypadku modele Sigma dual , jedną z najbardziej praktyczną funkcji, cenioną przez użytkowników w całej Europie od lat, to automatyczne przełączanie się pomiędzy drewnem a pelletem - co to znaczy ?  

Użytkownik po wypaleniu się porcji drewna nie musi przychodzić, ręcznie rozpalać czy uruchamiać palnika na pellet, przykręcać go lub montować / demontować jak w przypadku tańszych przestarzałych konstrukcji pieców. Kocioł c.o Sigma dual posiada czujnik temperatury spalania i sam uruchomi palnik na pellet całkowicie automatycznie - bez ingerencji użytkownika. Kotły te posiadają oba certyfikaty ekoprojektu i 5 klasy na obu paliwach : drewnie i pelecie dlatego można uzyskać na nie dofinansowanie do zakupu.

Zgazowanie drewna jest procesem ekologicznym, innowacyjnym ale też wymagającym. Ograniczeniem jego stosowania jest surowiec do spalania - czyli wsad: drewno opałowe. Kotły Sigma umożliwiają używanie 50 cm kawałków drewna co znacznie ułatwia ich eksploatację. Do zgazowania musi być to jednak drewno suche  - sezonowane. Może być to drewno twarde -liściaste, które zawsze ma lepsza kaloryczność oraz mniej substancji smolistych lub domieszki drzewa iglastego.

Kocioł c.o na drewno Sigma, posiada bowiem specjalne ekrany antykorozyjne w komorze załadowczej, a elemnty narażone na smoły i kondensat są wykonane albo  z żeliwa albo szamotu - dzięki czemu nagrzane, łatwo sobie radzą z dopaleniem sadzy czy wody zabezpieczając tym samym kocioł przed korozją

 

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij