z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Czym grzać w 2022 r ? Które ogrzewanie jest najtańsze ?
30.03.2022

Czym grzać w 2022 r ? Które ogrzewanie jest najtańsze ?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC udostępniła dane na temat kosztów ogrzewania w 2022 roku. 

Po ostatnich podwyżkach cen paliw wszyscy zadajemy sobie pytanie : czym grzać w domu lub firmie ?  Jakie ogrzewanie wybrać, żeby mieć tanie ciepło i być ekologicznym ?

Czym zatem ogrzewać dom w roku 2022 ?

Wyliczenia zrobiono na podstawie typowego popularnego projektu domu 140 m2 z grzaniem ciepłej wody na 4 osoby.

Przy aktualnych cenach nośników energii jak węgiel, pellet, gaz czy prąd okazuje się, że roczne koszty ogrzewania domu w 2022 roku wcale nie są tanie. Koszt ogrzewania gazem może sięgać nawet 6-8 tyś zł na sezon. Z analizy Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Port PC wynika jasno, że ogrzewanie gazem jest najdroższe a najtańsze biomasą leśną i drewnem. Różnica wg wykresu obok może sięgać  2 tys zł na rok do 6-8 tys zł za gaz czyli nawet 3- 4 krotnie .

Najtańsze ogrzewanie to ekologiczne i czyste spalanie drewna w procesie zgazowania.

Najtaniej wychodzi drewno bo ok 2 tyś zł na sezon - ale musimy wziąć pod uwagę, że to cena zakupowa drzewa na rynku. Jest wiele gospodarstw domowych, rolnych, pensjonatów, firm - które mają dostęp do własnego lasu. Są też sadownicy i ogrodnicy, którzy mają dostęp do gałęzi i pędów drzew więc do darmowego opału. Są tartaki i leśniczówki, które mają karcze, wiatrołomy, drewno odpadowe - które jest za darmo. Takie darmowe paliwo z lasu, jest ekologiczne ( pod warunkiem, że jest wysuszone ) i nadaje się do spalania w kotłach na drewno.

Popularny pellet jest komfortowy ale już nie tak tani jak wcześniej

Ostatnie podwyżki cen peletu spowodowały, że jest to paliwo wciąż konkurencyjne do eko groszku ale już nie tak tanie. Pellet jest znacznie droższy od drewna lub zrębek z drewna lub roślin energetycznych. Koszt ogrzewania pelletem domu to 4-6 tyś zł rocznie. Jest to kwota wciąż atrakcyjna w stosunku do gazu ale wyższa niż pompa ciepła czy zrębki. 

Czym można ogrzewać za darmo ?

Wciąż dostępnych jest wiele paliw, które można wytwarzać praktycznie bezkosztowo - ekologicznie spalać i uzyskiwać najtańszą energię cieplną. Do tych paliw należą m.in słoma, drewno, odpady drewna, rośliny energetyczne. Są to paliwa, które można bezpośrednio spalać w naszych kotłach oraz pośrednio - po ich przetworzeniu np: brykietowaniu czy paletyzacji. Taka seria kotłów do spalania zrębki, brykietów to Biowarmer.

Najtańszy opał dla rolnika: słoma i baloty słomy.

Słoma jest w pełni odnawialnym źródłem taniej energii. Polska ma szeroki dostęp do tego paliwa i jest ono ekologicznym opałem do stosowania w specjalnych kotłach co na słomę. Muszą one być odpowiednio zaprojektowane - z powiększoną komorą załadowcza tak aby mieścił się balot słomy. Mając kocioł na słomę mamy praktycznie darmowe ogrzewanie.

Darmowy opał to zrębki leśne, drzewne czy z roślin energetycznych.

Kotły c.o na zrębki to doskonały wybór. Są automatyczne jak wersje na pellet a spalają praktycznie darmowe paliwo. Zrębki - czyli rozdrobnione drewno i odpady drewna to doskonały darmowy ekologiczny opał na rok 2022. Mając surowiec z lasu, tartaku czy stolarni albo z plantacji roślin energetycznych możemy wytwarzać darmowe paliwo. Wystarczy kupić tani rębak i można produkować własny ekologiczny opał. Zrębki z drewna, zrzynów, miskantusa, gałęzi z sadu to hit na trudne lata. To alternatywne tanie paliwo do węgla i peletu.

Według naszego doświadczenia oraz w/w raportu wynika, że roczny koszt ogrzewania domu jest najtańszy przy drewnie - jeśli nie mamy własnego a kupujemy to 10 m3 za 2000 zł wystarczy na grzanie domu 140-160 m2.  Dla klientów, którzy jednak nie chcą rezygnować z komfortu spalania pelletu proponujemy obok kotłów zgazowujących drewno Sigma - model duo na dwa paliwa: pellet i drewno. Takim modelem jestSigma dual kombi - kocioł wielopaliwowy z certyfikatem na oba paliwa. 

 

 

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij