z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Dym z pieca cofa się do mieszkania
26.02.2021

Dym z pieca cofa się do mieszkania

Każdej zimy media donoszą o przypadkach cofania się czadu do mieszkań i związanym z tym niebezpieczeństwem, na które narażeni są użytkownicy pieców centralnego ogrzewania. W całej Polsce nadal istnieje wiele kamienic, domów wielorodzinnych czy bloków zasilanych indywidualnymi piecami c.o. Jak pokazują statystyki, tysiące mieszkań ogrzewanych jest piecami kaflowymi, które wymagają wymiany na nowsze, bezpieczne źródła ciepła. To właśnie przestarzałe systemy grzewcze są najczęstszą przyczyną niebezpiecznych sytuacji, takich jak cofanie dymu z pieca. Warto więc zastanowić się nad ich wymianą. Aktualne programy rządowe i unijne umożliwiają zakup nowych systemów grzania w atrakcyjnych cenach.

Jakie mogą być przyczyny cofania się dymu do domu lub mieszkania?

Cofanie się dymu z pieca może być spowodowane różnymi czynnikami. Warto znać najczęstsze przyczyny cofania się dymu:

- niedrożny komin,
- zablokowany komin, np.: martwym ptakiem,
- silnie zabrudzony piec lub czopuch spalin,
- niesprawna wentylacja pomieszczenia, w którym znajduje się piec,
- mokre paliwo, którego dymu nie jest w stanie odebrać komora załadowcza i wymiennik pieca.

Niezwykle ważna jest sprawna wentylacja pomieszczenia. Wiele przestrzeni, w których znajdują się piece, nie ma sprawnej wentylacji nawiewno-wywiewnej, a to ona jest kluczem do bezpiecznego użytkowania ogrzewania. Wentylacja nawiewna ma dostarczać tlen niezbędny do prawidłowego procesu spalania, a wywiewna zabezpieczać przed zaczadzeniem lub dymem. Warto zainwestować w specjalne czujniki czadu, które za kilkadziesiąt złotych mogą skuteczne ostrzegać przed zagrożeniem, spowodowanym tym, że piec dymi mieszkanie.

Wydostawanie się w sposób niekontrolowany dymu z pieca jest niebezpieczne dla domowników, szczególnie gdy piec jest zainstalowany w pomieszczeniach bytowych. Dlatego prawo budowlane przewiduje regularne przeglądy kominiarskie, które muszą odbywać się corocznie, celem kontroli sprawności działania wentylacji i komina. Również raz w roku powinny zostać sprawdzone wszystkie przewody – wentylacyjne, dymowe i spalinowe. Taką kontrolę może przeprowadzić mistrz kominiarski, a w zakresie przewodów kominowych także osoba, posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane. Zanieczyszczony komin może być nie tylko odpowiedzią na pytanie: dlaczego piec dymi mieszkanie, ale również przyczyną pożaru – istnieje ryzyko, że sadze w kominie zapalą się pod wpływem wysokich temperatur i w budynku pojawi się niekontrolowany ogień.

W jaki sposób wyeliminować cofanie dymu z pieca?

W przypadku urządzeń pracujących na naturalnym podciśnieniu, niezmiernie ważny jest ciąg kominowy. Od niego zależy, czy dym się będzie cofać do mieszkania lub domu, czy też takie zjawisko nie wystąpi. Podciśnienie kominowe zależy od wielu czynników, w tym m.in. od drożności komina, a także od jego budowy. Luft kominowy musi być odpowiednio wysoki i mieć przewidziany przez producenta przekrój. Wówczas w kominie wytwarza się podciśnienie, które dosłownie wyciąga dym z pieca.

Jeśli użytkujemy kocioł c.o. z wbudowanym wentylatorem wyciągowym, mamy zagwarantowany właściwy ruch powietrza w kominie niezależnie od jego budowy czy pogody na zewnątrz. Nie musimy obawiać się sytuacji, w której dym cofa się do domu. Nasza firma posiada kotły c.o. na pellet i drewno z wentylatorem wyciągu spalin. Tego typu mechanizm mają wbudowany także piece na drewno Sigma czy kominki i termokominki na pellet.

Należy pamiętać, że siła ciągu kominowego może być uzależniona nie tylko od samych parametrów technicznych, ale też od umiejscowienia komina od kalenicy, okolicznych budynków czy nawet od aktualnej pogody. Im większa różnica ciśnień, tym silniejszy mamy ciąg w kominie, a to z kolei przekłada się na sprawniejsze usuwanie gazów spalinowych na zewnątrz.

By uniknąć zagrożenia, związanego z sytuacją, w której dym z pieca cofa się do mieszkania, najlepiej zainwestować w zakup nowego urządzenia lub modernizację starego pieca na nowy, ekologiczny. Takie modele mają wentylatory wyciągowe. Są one znacznie bezpieczniejsze od grawitacyjnych pieców starego typu. To także systemy niskoemisyjne o znacznie wyższym komforcie obsługi. Stary piec w mieszkaniu można zastąpić piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania, np.: kondensacyjnym, ale też termokominkiem na pellet, który działa w pełni automatycznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować energooszczędny piec na pellet, certyfikowany z 5 klasą emisji i ekoprojektem. Rozwiązanie to będzie nie tylko bezpieczniejsze od starego typu urządzenia, ale również o wiele bardziej komfortowe w obsłudze.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij