z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Jak dobrać odpowiedni piec c.o na słomę ?
23.06.2020

Jak dobrać odpowiedni piec c.o na słomę ?

Kotły co na słomę. Co powinieneś wiedzieć ? Jak dobrać ?

Kotły c.o na słomę, niezależnie czy będzie to bela, balot czy kostka słomy a nawet brykiet ze słomy to urządzenia grzewcze wymagające specjalistycznej wiedzy aby dobrać odpowiednią jednostkę. Co powinniśmy wiedzieć zanim dobierzemy odpowiedni model pieca ?

Paliwo – jaki rodzaj słomy ?

Kotły co na słomę dobiera się do paliwa tzn: musimy wiedzieć, jaki rodzaj słomy będziemy spalać – chodzi głównie o jej rozmiar – czy będzie to balot fi 120 cm czy 160 cm lub 180 cm ? Może być to też kostka sprasowana albo nawet brykiet. Wielkość komory załadowczej musi być dobrana do danego paliwa tak aby zwyczajnie bela słomy nam się zmieściła do niej.

Załadunek paliwa jest też ważny.

Przy doborze kotła c.o lub pieca nadmuchowego na słomę należy pamiętać o załadunku – jak będziemy ładować i skąd – ma to znaczenie gdyż bele ładujemy zazwyczaj traktorem i musimy mieć dostęp techniczny do załadunku – najlepiej kotły na słomę montuje się albo zatem w zabudowie kontenerowej albo pod wiatami tak aby dostęp był do nich swobodny.

Przechowywanie słomy – magazyn paliwa

Mówiąc o załadunku nie sposób pominąć tematu magazynu paliwa – słoma niezależnie czy w kostkach czy balotach najlepiej aby była przechowywana pod wiatą, tam gdzie jest swobodna cyrkulacja powietrza – która suszy paliwo ale też chroni zadaszenie przed deszczem. Ważnym elementem samego magazynowania słomy jest fakt, aby nie zbierać od razu bel słomy z pola, dobrze aby padał na nie deszcz parę razy – wypłucze on ze słomy chlor, który może być w niej. Chlor wpływa na korozję chlorową pieca i zmniejsza jego żywotność.

Załadunek ręczny czy automatyczny ?

Przy doborze paliwa trzeba mieć na względzie załadunek ale też rodzaj podawania paliwa. Brykiet ze słomy jest droższy niż bele czy kostki, ale umożliwia zastosowanie automatyzacji procesu spalania – nowszych kotłów c.o typ Biowarmer na brykiety, które samoczynnie się rozpalają, wygaszają i pracują w pełni automatycznie. Baloty i bele spalamy w kotle z zasypem ręcznym – maszynowym za pomocą traktora lub ładowarki.

Jaki bufor ?

Najważniejszym elementem doboru kotłowni na słomę jest magazyn energii – bufor ciepła. To on będzie gromadził duże ilości energii uzyskanej ze spalania słomy. Należy pamiętać, że słoma pali się szybko – balot spala się w 2 godziny i powstaje przy tym dużo energii . Aby uniknąć dokładania co parę godzin słomy montujemy obowiązkowo zbiornik akumulacyjny – pojemnościowy od 2 000 l do nawet 10 000 l w zależności od mocy pieca oraz składu wody samej instalacji c.o

Kotły c.o na słomę to jedno z najtańszych w użytkowaniu źródeł ciepła. Słoma jest w pełni odnawialnym biopaliwem, szeroko dostępnym . Nie dziwi zatem fakt, że takie systemy grzewcze opalane słomą zasilają suszarnie do zbóż, podgrzewają wodę na potrzeby gospodarstw rolnych, hodowli zwierząt czy szklarni.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij