z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Jak podłączyć piec c.o.?
26.02.2021

Jak podłączyć piec c.o.?

Podłączenie pieca co dla osoby bez odpowiednich kwalifikacji jest dość trudnym zadaniem. Dlatego większość klientów zleca montaż fachowym instalatorom. To popularna praktyka, zwłaszcza w przypadku modeli gazowych, które powinny być instalowane wyłącznie przez autoryzowany personel.

Podłączenie pieca c.o. – co warto wiedzieć?

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak podłączyć kocioł co, trzeba wziąć pod uwagę, że stopień trudności instalacji może zależeć od wielu czynników i nie zawsze wskazane jest przeprowadzanie montażu samodzielnie. Czy jest to modernizacja istniejącej kotłowni czy też tylko adaptacja? Czy to podłączenie zupełnie nowego źródła ciepła? Czy zmieniamy sam kocioł centralnego ogrzewania czy też osprzęt, np.: pompy c.o. itp.? W wielu przypadkach pytanie o to, jak podłączyć piec co, będzie bezzasadne, ponieważ okaże się, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty.

Jak podłączyć piec na pellet i na biomasę?

W przypadku kotłów c.o. na paliwa stałe i biomasę (w tym pellet), czyli modele automatyczne z podajnikiem, wymiana jest dość prosta. Zazwyczaj sprowadza się ona do zmiany starego pieca na nowy model. Podłączenie rur zasilenia i powrotu instalacji centralnego ogrzewania wygląda podobnie. Pompa c.o., jeśli jest sprawna, może zostać ta sama, podobnie jak zabezpieczenie ciśnieniowe kotłowni.

W przypadku nowoczesnych rozwiązań, takich jak podajnikowy piec co podłączenie wymaga przede wszystkim wygospodarowania dodatkowej wolnej przestrzeni – modele z podajnikiem zajmują więcej miejsca, niż standardowe kotły zasypowe. Zazwyczaj nie trzeba jednak przerabiać komina oraz przejmować się przepisami prawnymi, dotyczącymi kotłowni – są praktycznie takie same dla wszystkich kotłów stałopalnych – niezależnie, czy są one z zasypem ręcznym, czy automatycznym.

W przypadku kotłów c.o. z podajnikiem na pellet często wymagane jest podłączenie zaworu mieszającego na instalacji powrotnej oraz odpowiednie sterowanie mieszaczami, szczególnie w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Z tymi zadaniami osoba bez odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji nie poradzi sobie sama.

Jak podłączyć piec gazowy lub pompę ciepła i czy można robić to samodzielnie?

Jeśli mówimy o urządzeniach grzewczych ciśnieniowych, zasilanych gazami, to ich instalacja nie jest już tak prosta i wymaga skorzystania z usług wykwalifikowanego personelu. Montaż lub przynajmniej odbiór instalacji w kotłowni przez autoryzowanego fachowca to najczęściej również warunek gwarancji większości producentów pieców. W przypadku opisywanych systemów dodatkowo, poza podłączeniem hydraulicznym, mamy także inne zabezpieczenie ciśnieniowe, instalację gazową oraz elektryczną. Często wymagana jest przebudowa całej kotłowni wraz z pompami, rozdzielaczami, mieszaczami i sterownikami. Dlatego zdecydowanie polecamy przekazanie tych robót fachowcom – niezależnie od tego, czy to modernizacja systemu grzewczego, czy tylko remont.

Jak wybrać odpowiedniego instalatora pieca centralnego ogrzewania?

Poza opinią użytkowników i doświadczeniem instalatora, warto sprawdzić, czy dana osoba ma aktualne potwierdzone kwalifikacje. Najlepiej, aby posiadała certyfikat ukończenia szkoleń z zakresu montażu od producenta kotła c.o., który będzie instalowany. Na szkoleniach fabrycznych uczy się, prezentując dany kocioł co jak podłączyć piec na pellet lub piec gazowy. Ważny jest też dokument wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego, potwierdzający posiadanie kwalifikacji do montowania następujących rodzajów instalacji odnawialnego źródła energii:

- kotłów i pieców na biomasę,
- systemów fotowoltaicznych i solarnych,
- pomp ciepła,
- systemów geotermalnych.

UDT wydaje certyfikat na 5 lat. Jego ważność można przedłużyć na okres kolejnych 5 lat. Aby uzyskać certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii, monter musi spełnić szereg wymagań, które rozdzielono na dwie grupy: I. instalatorów, którzy ukończyli szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdali egzamin, II. instalatorów posiadających wykształcenie zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub wykształcenie wyższe w określonej specjalności lub na określonym kierunku. Instalator powinien mieć też aktualne dokumenty SeP – najlepiej G1, G2, G3.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij