Jaki kocioł c.o na zrębki, trociny i pellet ?
Nowy kierunek Unii Europejskiej to zielony ład czyli przejście na energię odnawialną oraz zwiększenie samowystarczalności energetycznej poszczególnych krajów. Odejście od gazu czy węgla jest widoczne a wciąż wiele hoteli, szkół, budynków użyteczności publicznej, domów wielo i jednorodzinnych ogrzewa się gazem lub paliwami kopalnymi. Są to nośniki energii które podobnie jak prąd elektryczny będą raczej drożeć w przyszłości co znacząco będzie podnosiło koszty grzania zimą. Dlatego już teraz wiele firm, podmiotów gospodarczych, rolników, zakładów produkcyjnych poszukuje alternatywnych źródeł taniej energii cieplnej i elektrycznej.
Co jest alternatywnym źródła energii dla gazu i węgla ?
Kotły c.o na paliwa odnawialne są na pewno tanim alternatywnym źródłem energii dla gazu i węgla. Do paliw odnawialnych szeroko dostępnych zaliczamy: drewno, zrębki, pellet, brykiety, słomę, łuski, ziarna, wytłoki czy odpady produkcyjne jak trociny. Generalnie są to darmowe lub tanie paliwa pochodzące z drewna i jego obróbki oraz z produkcji rolniczej czyli agro.
Czy kotły c.o na pellet są popularne i godne polecenia ?
Kotły c.o na pellet są bardzo popularne gdyż granulat trocinowy jest szeroko dostępny w wielu składach budowlanych oraz charakteryzuje się atrakcyjną ceną. Pellet trocinowy jest droższy a granulat z agrobiomasy czy łusek słonecznika jest tańszy a równie ekologiczny. Niestety wymaga specjalistycznych kotłów i palników do spalania, polecamy szczególnie serię Biowarmer. Pellets jest alternatywnym paliwem dla węgla czy gazu bo jest paliwem w pełni odnawialnym i produkowanym przez tysiące małych lokalnych producentów. Ograniczeniem stosowania pelletu jest fakt, że produkcja pellets jest dość kosztowna, energochłonna i wymaga dużej ilości surowca tj trociny, która nie zawsze jest dostępna. Mamy zatem istotne ograniczenie możliwości produkcji pelletu na nieograniczoną skalę. Dodanie kosztów amortyzacji maszyn oraz nośników energii sprawia, że pellet jest jednym z droższych odnawialnych zasobów energii na rynku.
Co jest alternatywą dla kotła na pellet do grzania firmy ?
Co jest zatem alternatywą dla kotła grzewczego na pellet aby grzać ekonomicznie firmę ? Mamy szereg nieprzetworzonych paliw, które są znacznie tańsze i łatwiejsze do pozyskania. Doskonałą alternatywą dla pelletu jest odpad poprodukcyjny z którego on powstaje ! Trociny i zrębki, które powstają jako produkt uboczny z produkcji drewna stosuje się do produkcji pelletów. A co jeśli wam powiemy czy można je spalać bez konieczności przetworzenia na granulat ? Po co inwestować w linie produkcyjne, maszyny i suszarnie oraz ponosić koszty produkcji pelletu jak można spalać efektywnie i ekologicznie trociny i zrębki ? Seria kotłów Biowarmer idealnie się do tego nadaje i spala w sposób niskoemisyjny podstawowe surowce energetyczne jak trociny, pyły, zrębki i zrzyny. Jest to idealna propozycja dla przemysłu stolarskiego i meblarskiego bo mamy darmową energię cieplną. Aby odpowiednio profesjonalnie dobrać kocioł grzewczy na biomasę do danej powierzchni grzewczej lub kubatury budynku potrzebne jest wiele czynników, które analizują nasi inżynierowie:
- Stopień izolacji budynku
- Temperatury bytowe podczas funkcjonowania firmy
- Moc grzewcza odbiorników/ dystrybutorów ciepła czyli zazwyczaj jaka jest moc grzewcza grzejników, instalacji podłogowej lub nagrzewnic powietrza
- Rodzaj instalacji grzewczej i krzywe jej pracy
- Rodzaj paliwa, jego kaloryczność oraz frakcja a także wilgotność
- Jak chcemy ładować paliwo, parametry kotłowni oraz magazynu biomasy
- Dostęp serwisowy do kotłowni
- Możliwości serwisu kotłów na biomasę w tym przestrzenie serwisowe i dostępy do poszczególnych elementów automatycznego systemu grzania biomasą
Co jest alternatywą dla kotła na pellet do grzania domu ?
Seria kotłów grzewczych z podajnikiem na biomasę – Biowarmer może być też stosowana w warunkach domowych do taniego grzania w domu. Mamy serię domowych kotłów Biowarmer do ogrzewania zrębką, trociną, brykietem każdego domu. Należy pamiętać, że te paliwa są znacznie tańsze niż pellet i zapewniają większą niezależność energetyczną użytkownikowi. Są zatem doskonałą alternatywą dla pelletu a co ważne, komfort użytkowania i parametry spalania są zbliżone do pelletu. Kotły grzewcze z podajnikiem Biowarmer są w pełni automatyczne, rozpalają się i wygaszają automatycznie. Mają zaawansowaną automatykę sterowania systemem grzewczym także przez moduł WIFI a także w pełni zautomatyzowany proces spalania więc są w 100 % porównywalne do popularnych kotłów na pellet. Mają tylko większy zbiornik na paliwo gdyż rozdrobiona biomasa jest przestrzenna i ma inny współczynnik wartości nasypowej. Jest luźna, nie sprasowana, więc zajmuje więcej miejsca i potrzebuje zdecydowanie większych zbiorników na opał. Dla przykładu jeśli chcemy spalić 1 tonę pelletu to potrzebujemy prawie 2-3 krotnie większego zbiornika na trociny czy zrębki aby dostarczyć podobną ilość paliwa o zbliżonej kaloryczności.
Jaki kocioł c.o na zrębki, trociny i pellet ?
Jaki zatem kocioł c.o wybrać na zrębki, trociny i pellet aby tanio ogrzewać domu lub twój biznes ? Tanie kotły grzewcze na pellet umożliwiają wyłącznie spalanie granulatu trocinowego i nic więcej. Jeśli chcemy dodatkowo spalać inne tańsze paliwa jak trociny, zrębki, brykiety z trocin czy ze słomy to musimy zainwestować w dużo bardziej zaawansowany system grzewczy. Kotły grzewcze na biomasę Biowarmer posiadają szereg innowacyjnych systemów automatyzacji dzięki czemu możliwe jest spalanie w nich wiele rodzajów biomasy niezależnie od jej kalibracji, wilgotności i frakcji. Możemy spalać efektywnie biomasę do 40 % wilgotności i frakcji nawet do 10 cm. Można powiedzieć, że są to urządzenia grzewcze do spalania rozdrobnionej biomasy każdej frakcji i wilgotności.
Czy technologia zgazowania biomasy jest dobra ?
Biomasa jest szeroko dostępnym paliwem i można ją efektywnie spalać na różne sposoby. Technologia zgazowania biomasy czyli pirolizy jest jedną z najbardziej zaawansowanych. Spalanie w tej technologii jest dwustopniowe i bardzo ekologiczne ponieważ finalnie spalamy gaz powstały z biomasy, który jest doskonałą alternatywą dla gazu ziemnego. Taki biogaz jest tańszy w pozyskiwaniu i wykorzystuje potencjał energii odnawialnej, która jest szeroko dostępna praktycznie wszędzie. Eksploatacja złóż ropy naftowej i gazu, które uzależniają Europę od rynków wschodnich i arabskich jest obecnie niemile widziana przez Unię Europejską. Nie dziwi zatem ukierunkowanie zielonego ładu w kierunku energii odnawialnej z biomasy, która umożliwia darmowe grzanie domu czy firm podobnie jak systemy fotowoltaiczne, które generują darmową energię ze słońca albo farmy wiatrowe, które dostarczają darmową energię z wiatru. Darmowa energia z zasobów odnawialnych takich jak biomasa, energia ze słońca czy z wiatru albo biogazu to obecnie główne zasoby Europy, które należy wykorzystać w 100 % aby uniezależnić się od dostaw gazu czy ropy z Rosji lub krajów arabskich. Daje to nie tylko pełną niezależność energetyczną ale pełne wykorzystanie własnych zasobów w Europie do produkcji darmowej energii cieplnej i elektrycznej.