z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Jaki palnik do spalania zrębki i pelletu ?
28.12.2020

Jaki palnik do spalania zrębki i pelletu ?

Jaki palnik do spalania zrębki i peletu ?

Do ekonomicznego spalania biomasy oferowane obecnie jest wiele rozwiązań w zakresie palników i podajników. Producenci kotłów co na pellet i zrębki stosują różne rozwiązania np.: podajniki szufladowe, śrubowe, ślimakowe itp. Palniki do peletu są oferowane przez niektórych własnej konstrukcji a przez innych dostarczane przez wyspecjalizowanych dostawców np.: Pellas, Kipi, czy Skiepko itp.

 Jaki zatem palnik jest najlepszy do spalania granulowanej i rozdrobionej biomasy ?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna gdyż nie da się stworzyć rozwiązania idealnego do każdego rodzaju paliwa i jego granulacji. Palniki przemysłowe, które mogą spalać wiele różnych granulacji biomasy są znacznie droższe niż domowe, a do tego osiągają większe moce i gabaryty. Dlatego m.in. nie ma oferty kotłów na zrębki poniżej 25 kW – oczywiście mówimy o specjalnym dedykowanym kotle na zrębki z dużym pojemnym koszem na paliwo.

Rodzaje kotłów i palników na pellet i zrębki

Na rynku oferowane są zazwyczaj dwa rozwiązania – kotły retortowe ( rozwiązanie przestarzałe, wzięte z technologii spalania węgla ) oraz kotły c.o z palnikiem wrzutkowym , gdzie biomasa jest podawana zazwyczaj poprzez podajnik śrubowy. Podajniki ślimakowe lub inaczej śrubowe mają główną zaletę w ich precyzyjnym działaniu – możemy wysterować precyzyjnie dawkę paliwa czego nie da się zrobić w kotle szufladowym lub retortowym. Co więcej, w kotłach z podajnikiem i  palnikiem wrzutkowym mamy grzałki do rozpalania automatycznego paliwa – dzięki czemu urządzenie pracuje na zasadzie on/ off jak kocioł gazowy czy olejowy. Kotły retortowe czy szufladowe mają zazwyczaj manualne rozpalanie paliwa, które jest podawane w sposób ciągły tak , aby utrzymać żar w palniku. Jest to rozwiązanie przestarzałe, zużywające więcej paliwa i energii.

Dlaczego palnik wrzutkowy jest wiele lepszy od szufladowego ?

Podajniki szufladowe, pochodzące głównie z kotłów miałowych zakazanych już w Polsce, to stare rozwiązanie, które jest mocno nieprecyzyjne w działaniu. Nie możemy wysterować dawki paliwa, zgarniamy zrębki czy granulat za pomocą przesuwnej szuflady do paleniska. Dlatego jest to rozwiązanie przestarzałe i energochłonne. Już dawno zastąpiono je palnikami wrzutkowymi i podajnikami śrubowymi. Mają one możliwość modulacji mocy, automatycznego wygaszania i rozpalania oraz podawania precyzyjnej dawki paliwa – co wpływa na oszczędność w zużyciu peletów i zrębki i w rezultacie obniża koszty eksploatacji urządzenia.

Jak działa podajnik szufladowy lub tłokowy ?

Palnik szufladowy lub inaczej tłokowy ma prostą budowę – na zasadzie tłoka zgarniającego paliwa, które jest przesuwane na palenisko. Taka budowa mimo, że jest prosta to niezbyt efektywna: w wielu konstrukcjach tłoki się zapiekają lub zacierają. Niewątpliwą wadą z technicznego punktu widzenia jest brak możliwości precyzyjnego wyregulowania dawki paliwa. Palenisko w formie rusztowin spali wszystko, jest wielopaliwowe ale jego sprawność cieplna jest znikoma – nie ma samoczynnego wygaszania i rozpalania a o efektywności spalania można zapomnieć. Dlatego działa ono na zasadzie podtrzymania jak tradycyjne kotły retortowe na ekogroszek , musimy ciągle podawać paliwo i dbać o jego właściwe podawanie. Według opinii klientów, kocioł retortowy tłokowy spełnia ich oczekiwania wyłącznie jako alternatywa do tradycyjnych kotłów zasypowych na miał czy węgiel. Jeśli ktoś miał doświadczenie z nowoczesnym piecem na pellet z palnikiem wrzutkowym to o piecu tłokowym będzie miał złą opinię i nie będzie zadowolony z jego użytkowania.

Dlatego dla bardziej wymagających doświadczonych użytkowników, nasza firma oferuje innowacyjne palniki wrzutkowe na biomasę: zrębki, pellet i agropellet.

Budowa palnika wrzutkowego schodkowego

Budowa palnika wrzutkowego bazuje na podajniku śrubowym, którym precyzyjnie możemy podać tyle paliwa ile potrzebujemy. Granulat lub zrębki jest wrzucane – zsypywane do palnika przez specjalny górny wrzut a potem podawane przez dodatkowy ślimak – tzw stoker do głowicy palnika. Jest ona wykonana ze stali żaroodpornej i posiada ruchome schodkowe palenisko. Poprzez ruch posuwny oczyszcza się z popiołu czyli odżużla się automatycznie. Działa niezawodnie i  solidnie dzięki zastosowanym serwomotorom szwajcarskiej firmy Belimo.

Ważny jest dodatkowy podajnik ślimakowy w palniku

Dlaczego ważna jest dodatkowa śruba palniku ? Podaje precyzyjnie paliwo – zwiększa to wydajność paleniska i podwyższa sprawność spalania. W przypadku zrębki drzewnej, która ma nieregularne kształty i różną frakcję – ma to kluczowe znaczenie. Inaczej paliwo może się blokować w palniku co może prowadzić nawet do cofnięcia się płomienia i pożaru. Zrębka drzewna ma dużo wyższe wymagania co do efektywności podawania oraz samego spalania niż pelety. Jeśli jest to zrębka gałęziowa, sucha, o drobnej frakcji to jej podawanie i spalanie podobne jest jak trociny. Na rynku jest też zrębka przemysłowa, zanieczyszczona, dużo tańsza ale już o różnej frakcji i wilgotności – taka wymaga specjalistycznych palników a w zasadzie automatycznych zespołów do spalania rozdrobnionej biomasy bo poza paleniskiem, musimy mieć odpowiedni podajnik z nagarniaczami.

Wielkość kosza na paliwo ma znaczenie

Dla użytkownika jednym z podstawowych parametrów pracy pieca jest jego autonomia – czyli czas pracy bez obsługi. Kupując dość drogie urządzenie grzewcze na pellet klienci oczekują minimum kilka dni pracy bez obsługi. Optymalny czas autonomii systemu grzewczego spalającego pelety to tydzień lub dwa tygodnie. Aby to zapewnić, trzeba dobrać odpowiednio pojemny kosz na paliwo. Wiele kotłów retortowych, tłokowych czy szufladowych ze względu na technikę podawania, mają bardzo małe kosze nie starczające nawet na dwie doby pracy pieca. Stosując podajnik śrubowy możemy zastosować kosz o podwyższonej pojemności paliwa a nawet podłączyć do kotła silos zewnętrzny całoroczny. W przypadku kotłowni na zrębki wielu klientów stosuje kosz na zrąbki w oddzielnym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie optymalne nie tylko pod katem zabezpieczenia przeciwpożarowego kotłowni, ale też umożliwia zastosowanie większego kosza np.: 3 lub 5 m3 . Należy też pamiętać, że w przypadku zrębki ważny jest dostęp do podajnika, musimy bowiem go ładować mechanicznie – często spycharką lub wózkiem widłowym.

Automatyczne kotły co z podajnikiem na pellet są nowoczesnym i ekologicznym źródłem ciepła. Jaki wybrać ? Jak odpowiednio go dobrać jest opisane w naszym poradniku. Zapraszamy też do kontaktu emailowego lub telefonicznego z nami, pomagamy naszym klientom dobrać odpowiedni optymalny system grzewczy do ich potrzeb. Zastosowanie pelletu ma duży sens w przypadku małych domowych kotłowni, w przypadku większych mocy i dużych kubatur – polecamy naszym klientom ogrzewanie zrębką lub brykietami. Brykiet trocinowy lub ze słomy jest znacznie tańszy od pelletu – nasze kotły spalają go całkowicie automatycznie podobnie jak pellet i zrębki. Najtańszym paliwem do grzania jest zrębka, można ją pozyskiwać z wielu źródeł we własnym zakresie – wystarczy wydzierżawić lub kupić rębak. Na rynku są też firmy, które usługowo zrębkują materiały u klienta. Wynajem rębaka w przypadku posiadania własnych zasobów biomasy zwróci się już w pierwszym miesiącu palenia – zrębka drzewna z własnego źródła jest praktycznie darmowa, czyli możemy zaoszczędzić w stosunku do pelletu nawet parę tysięcy złotych rocznie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij