z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Kotłownie na biomasę z całorocznym magazynem opału
14.04.2020

Kotłownie na biomasę z całorocznym magazynem opału

Biomasa jako paliwo jest tanim źródłem ciepła, Jest łatwa i tania do pozyskania ale problemem jest sezonowość jesj dostępności. W zależności od pory roku oraz regioinu, dostęp do drewna opałowego i odpadowego jest różny. Generalizując lasy państwowe mają określone sezony w roku na organizację sprzedaży i przetargów na zakup drzewa. Dodatkowo same tartaki przecierają drewno w różnych okresach i nie zawsze pracują cały rok pełną parą.

Mamy zatem sezonowość w dostępie do biomasy w Polsce co wpływa na jej cenę. Nie kaźda kotłownia jest tak zaprojektowana, aby można było raz do roku zapewnić zakup paliwa i potem jego dostępność na cały sezon. Zazwyczaj robią to duże ciepłownie na biomasę, które mają zaprojektowane pojemne magazyny biomasy pod wiatą oraz systemy ruchomych podłóg do podawania paliwa. 

Kotłownie na biomasę z całorocznym magazynem opału są tu dobrym rozwiązaniem !

Dlatego na etapie projektowania kotłowni na biomasę z całorocznym magazynem opału warto dokonać analizy ekonomicznej, jak duży silos do biomasy powinniśmy zapewnić. Nie chodzi tu wyłącznie o autonomię obsługi kotłowni ale też zapewnienie taniego opału do naszego pieca. Nasza firma pomaga klientom w odpowiednim doborze takich rozwiązań.

W przypadku, gdy mamy miejsce, środki finansowe oraz budynki do magazynowania większej ilości biomasy - warto zaprojektować do tego odpowiednio dobraną kotłownię. Mamy tu następujące możliwości:

  • kocioł c.o z podajnikiem i zbiornikiem pośrednim podłączonym do zbiorczego silosa - częste rozwiązanie w stolarniach z centralnym zsypem
  • kocioł c.o z podajnikiem typ ruchoma podłoga zainstalowanym w magazynie lub hali gdzie można składować kilkadziesiąt m3 paliwa
  • kocioł c.o z zewnętrznym silosem paliwa podłączonym do systemu automatycznych wybieraków paliwa 
Każdy z systemów podnosi cenę wykonania kotłowni ale poziom jej automatyzacji wzrasta !
Systemy wybieraków - nagarniaczy ze specjalnymi ramionami można stosować już do kotłowni o mocy od 100 kW. Ich cena nie jest niska dlatego częściej spotyka się je przy kotłach na biomasę o mocy 500 kW i więcej. Od mocy 960 kW to już raczej standardowe rozwiązanie.
 
Jako system podawania biomasy o wysokim stopniu automatyzacji, podajnik musi być też niezawodny. Dlatego nasza firma stosuje wzmocnione przekładnie i podajniki ślimakowe, a do systemów typ ruchoma podłoga wykorzystywane są elementy hydrauliki. Nasza firma dostarcza rozwiazania do wykorzystywania w celach ciepła technologicznego przez cały rok np: suszarnie itp. Dlatego oferujemy rozwiazania spalania biomasy do pracy ciągłej przez 7000 h / rok.
 
Duży magazyn biomasy to niezależność energetyczna w grzaniu budynku, to też możliwość tańszego zakupu paliwa bo jednorazowo kupujemy większą ilość i to np; w okresie niższych cen. W wielu przypadkach można dzięki niemu zaoszczędzić nawet do 40 % kosztów opału - bo aż takie wahania cen biomasy można w zależności od pory ryku zaobserwować na rynku.
 
Poza komfortem autonomii pracy kotła, niższej ceny zakupu paliwa co wpływa bezpośrednio na niższe koszty grzania, to dodatkowym atutem takiej kotłowni jest też oszczędność czasu - ładowanie rozładowanie biomasy to też sporo czasu, sam proces zakupu biomasy i jej kontraktacji też zajmuje czas personelu administracyjnego. Mamy więc wymierne oszczędności w kosztach pośrednich obsługi kotłowni. Taka kotłownia na zrębki drzewne może być tańsza wówczas w użytkowaniu nawet o kilkadziesiąt procent.
 
Jako producent urządzeń grzewczych na biomasę oraz ciepłowni na zrębki, zawsze polecamy magazyn typ ruchoma podłoga. Co ważne dla naszych klientów, koszt inwestycji w taki magazyn opału można rozłożyć w czasie i na raty. Np: można zainstalować w pierwszym etapie kocioł c.o na zrębki ze zbiornikiem 3 m3 i po pewnym czasie do niego podłączyć większy silos lub magazyn ruchomej podłogi z wydzielonego pomieszczenia. Wówczas wspomniany zbiornik 3m3 staje się zbiornkiem pośrednim i nadal może być wykorzystywany w technologii kotłowni.
 
Zapraszamy do kontaktu z nami !

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij