Kotły c.o na trociny i zrębki do stolarni i nie tylko
Tańszą alternatywą dla granulowanych paliw jak pelet – są paliwa biomasowe typu odpadowego jak zrębki, zrzyny, wióry czy nawet trociny z których wytwarzany jest często brykiet. Brykietowanie trocin jest znacznie tańsze niż peletowanie a przede wszystkim koszt zakupu maszyny do produkcji jest też dużo niższy.
Dlaczego kotły na trociny są droższe niż na pellet ?
Kocioł c.o z podajnikiem na trociny wymagają specjalnej konstrukcji. Trocina ma bowiem inną wartość nasypową niż pellet i jest paliwem bardziej przestrzennym. Co więcej, jeśli nie jest kalibrowana i ma w sobie domieszki pyłów czy zrębki albo wiórów – jest paliwem dość trudnym do podawania. Dlatego wymaga podajników ślimakowych o specjalnym uzwojeniu. Są one zdecydowanie bardziej solidne niż te do pelletu, mają specjalne wzmocnione zwoje oraz uformowanie samego ślimaka. Jest on na wałku podłączonym do wzmocnionego motoreduktora – przekładni, która go napędza. Specjalne uzwojenie podajnika śrubowego pozwala płynne podawanie rozdrobionej biomasy do palnika. Dlatego kotły na trociny czy brykiet są inne niż te do pelletu. Mają droższe napędy i podajnik. Do tego sam kosz na paliwo musi być odpowiednio większy, mamy cały czas paliwo z inną gęstością nasypową niż pellet, potrzebujemy go magaznować więcej aby zapewnić odpowiednią autonomię pracy urządzenia. Dlatego kosze do Biowarmera zaczynają się od 1 m3 i dochodzą w przypadku mocy 38 KW do 5 m3.
Wyższa technologia ma wyższą cenę
Biorąc pod uwagę nie tylko gabaryty zewnętrzne, wagę oraz wielkość podajnika i kosza w automatycznym piecu centralnego ogrzewania typ Biowarmer, od razu można zobaczyć różnicę w stosunku do tradycyjnego kotła c.o na paliwa stałe opalanego pelletem:
- Podajnik ślimakowy o większym uzwojeniu na wałku
- Stoker – ślimak w palniku celem szybszego wypychania popiołu z paleniska
- Zasilane prądem 380 V wzmocnione przekładnie siłowe ( wystarczy zabezpieczenie 10 A do układu kotła)
- Funkcja rewers – możliwość zastosowania dedykowanego sterownika do poruszania ślimakiem podawczym przód / tył
Mnóstwo innowacji w jednym urządzeniu
Oprócz tego nasze kotły w zależności od wersji wyposażenia posiadają też szereg innowacji:
- system self cleaner – ruszta żeliwne lub żaroodporne ruchome
- system easy air – system napowietrzenia paleniska
- system 2 in 1 screw – dodatkowy ślimak w palenisku do podawania paliwa
- system autoignition - samoczynny zapłon, modulacja pracy i mocy urządzenia.
Dlatego nasze urządzenie jest uważane przez klientów i instalatorów za najlepsze na rynku. Mamy zdecydowaną przewagę w kategorii jakość / cena / parametry. Konkurencja wie, że jak klient dowie się o naszym rozwiązaniu i racjonalnie go będzie analizować – to nie ma szans z nami. Mamy najlepsze ceny, dobry serwis i sprawdzone kompleksowe rozwiązania kotłowni na biomasę. Dlatego naszymi klientami są czołowe polskie firmy zajmujące się tematyką spalania biomasy, odpadów lub produktów pochodnych od drewna i odpadów z niego.
Ogrzewanie stolarni i zakładów meblarskich – trzeba się zastanowić
Stolarnie, zakłady meblarskie mogą się ogrzewać praktycznie za darmo, wykorzystując własne paliwo. Może być to brykietowana lub peletyzowana trocina, lub też luzem z domieszką innych produktów ubocznych z produkcji stolarskiej np.: wiór, pyłów czy zrzynów lub klocków. Z ogólnodostępnego raportu Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla- Efekty energetyczno-emisyjne spalania odpadów z przeróbki płyt drewnopochodnych w kotle małej mocy udowodniono na bazie testów emisyjnych brak szkodliwości spalania takich odpadów. W przypadku zatem energetycznego wykorzystania ich w instalacjach przemysłowych - odpady płyt drewnopochodnych powinny być z całą pewnością potraktowane jako biomasa pod względem rozliczania energii elektrycznej wytworzonej z jego udziałem oraz rozliczania emisji ditlenku węgla – jest to konkluzja raportu. Oczywiście jeśli mamy produkty uboczne z produkcji stolarskiej ale impregnowane, lakierowane to wówczas podlegamy pod przepisy odpadowe. Obowiązujący katalog odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001, D.U. Nr 62 poz. 628) jasno klasyfikuje odpady z przetwórstwa drewna oraz przetwórstwa płyt, mebli, masy celulozowej, papieru i tektury do grupy kodowej 03. Pod numerem kodowym 03 01 05 zawarte m.in płyta wiórowa i forniry inne niż wymienione w kodzie 03 01 04