z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Kotły c.o na zrębki z podajnikiem. Co warto wiedzieć ?
28.04.2020

Kotły c.o na zrębki z podajnikiem. Co warto wiedzieć ?

Kotły c.o na zrębki z podajnikiem. Co warto wiedzieć ?

Kotły c.o na zrębki to tanie i ekologiczne źródło ciepła. Oferowane przez nas kotły posiadają certyfikat ekoprojekt i 5 klasę emisji – można je nabyć w systemie dotacji czyste powietrze podobnie jak piece na pellet.

Zakup kotła c.o biowarmer na zrębki i biomasę niesie jednak znacznie więcej korzyści dla użytkownika niż zwykły piec na pellet. Dlaczego ?

Zakup kotła c.o biowarmer na zrębki i biomasę niesie znacznie więcej korzyści dla użytkownika niż zwykły piec na pellet – przede wszystkim dużo bardziej szeroki zakres dostępnego i taniego paliwa, w pełni automatyczną pracę urządzenia oraz niezależność energetyczną.

Kotły c.o z podajnikiem na zrębki mają specjalną budowę.

Kotły c.o z podajnikiem i wzmocnionymi przekładniami na zrębki, posiadają specjalne uzwojenie ślimaka oraz powiększony zasobnik paliwa. Są to urządzenia grzewcze specjalnie zaprojektowane pod biomasę rozdrobnioną, różniące się od kotłów na pellet, które są bardziej kompaktowe.  Zrębki są mniej kaloryczne od pelletu i dlatego wszystko musi być trochę większe: podajnik, palnik, zasobnik żeby uzyskać właściwe parametry oraz zakres mocy pieca.

Niestety wiele produktów na rynku oferowanych przez konkurentów to zwykłe kotły co na pellet sprzedawane jako na zrębki i biomasę rozdrobnioną. Nic bardziej mylnego ! Potem klienci nie kryją zaskoczenia, że przy spalaniu zrębki podajnik się blokuje, zrębka spala się słabo a sam kocioł zwyczajnie nie dogrzewa domu.

Co warto wiedzieć żeby wybrać dobry kocioł z podajnikiem na zrębki i pellet ?

Kocioł co z podajnikiem na zrębki musi mieć wzmocniony podajnik bo zrębki są większe niż pellet, mają nieregularny kształt i większe opory podawania. Dodatkowo zazwyczaj są mniej kaloryczne więc potrzebujemy ich więcej niż peletu żeby wytworzyć podobną wartość energii cieplnej. Jeśli producent pokazuje mały palnik na pellet i twierdzi, że on wytworzy taką samą moc na zrębce to zwyczajnie wprowadza w błąd klienta ! Do zrębki potrzebne są także większe zasobniki na paliwo – zrębka ma mniejszą wartość nasypową niż pellet i musi być większy pojemnik na paliwo – to oczywiste.

Eksploatacja palnika na zrębki jest wymagająca.

W eksploatacji wychodzi też wiele problemów, jeśli chcemy spalać zrębki w normalnym kotle na pellet – blokowanie się podajnika, brak mocy itp. Dlatego kotły co na zrębki z podajnikiem muszą mieć dostęp serwisowy do ślimaka – aby można było łatwo usunąć blokującą zrębkę. Dostęp do kosza na opał też musi być możliwie ze wszystkich stron, gdyż zrębka jest nieregularna i może być potrzeba opróżnienia kosza. Jeśli używamy typowej zrębki gałęziowej, która nie koniecznie jest czysta i drobna, musimy mieć palnik z odżużlaniem mechanicznym aby mógł sprawnie spalić zrębkę. Bez takiego systemu przy nie kalibrowanej zrębce będziemy mieli problem ze szlakowaniem paliwa oraz uzyskaniem właściwej mocy grzewczej palnika.  

Kotły co z podajnikiem na biomasę mają znacznie szersze możliwości niż na pellet. Należy pamiętać, że pelety są granulatem trocinowym o dość jednolitej strukturze, wilgotności, kaloryczności i wartości opałowej. Spalanie pelletu jest więc przewidywalne i sam proces spalania dość łatwy do sterowania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zrębki lub innej biomasy rozdrobnionej  - tu nie ma stałych kalibrowanych parametrów, palnik musi być bardziej uniwersalny z szerszym zakresem napowietrzania oraz czyszczenia. Podajnik musi podać różne wielkości paliwa przez co powinien być odpowiednio zaprojektowany do tego. Automatyka sterującą pracą kotła musi mieć większe zakresy podawania paliwa i powietrza oraz dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz cofaniem płomienia. Jeśli weźmiemy normalny domowy sterownik na triakach bez podłączenia przez przekaźniki, zwyczajnie będzie się przegrzewał a triaki będą musiały być cały czas wymieniane. Dlatego automatyka kotła i palnika musi mieć dodatkowe zabezpieczenia.

Jeśli mówimy o samym spalaniu zrębki to proszę pamiętać, że jest to paliwo o bardzo szerokim zakresie klas i gatunków. Podobnie jak drewno – nie można wrzucać do jednego worka wszystkich gatunków drewna o różnej wilgotności. Tak samo zrębki mają różne pochodzenie: gałęziowe, odpadowe, tartaczne, stolarskie. Same rębaki dają możliwości różnej kalibracji zrębki. Do tego dochodzi poziom zanieczyszczenia zrębki gdyż często składowana jest na ziemi, w domieszce z igliwiem czy korą. Na kaloryczność zrębki bezpośrednio wpływa jej poziom wilgotności. Mamy więc naprawdę paliwo o dość trudnej charakterystyce spalania. Producent oferujący palniki i piece na zrębki drzewne musi mieć odpowiednie zaplecze techniczne oraz duże doświadczenie w spalaniu biomasy rozdrobnionej. Nasza firma od ponad 10 lat spala zrębki i oferuje takie kotły nie tylko w Polsce ale i zagranicą, świadczą o tym liczne obiekty referencyjne.

Na rynku większość kotłów c.o na zrębki to zwykłe konstrukcje na pellet i granulat drzewny, mogą one spalać drobną suchą zrębkę, specjalnych rozmiarów. Nasze kotły c.o biowarmer to specjalnie zaprojektowane urządzenia grzewcze – niskoemisyjne, certyfikowane, z innowacyjnym palnikiem i podajnikiem to trocin, zrębki, biomasy rozdrobnionej a nawet brykietów. Dzięki wielu innowacjom emisja spalin naszego palnika na zrębki i sprawność cieplna jest porównywalna z pelletem – zrębki są jednak znacznie tańsze i co najważniejsze – sami możemy je produkować pozyskując darmową energię cieplną. Dostępność rębaków na rynku jest szeroka, można już kupić tanio rębak za kilka tysięcy złotych, do napędu WOM na ciągnik lub z niezależnym napędem. Wytwarzanie własnej zrębki jest znacznie tańsze niż produkcja pelletu czy brykietu. Mając właściwy piec, o szerokich programowalnych parametrach możemy spalić wiele gatunków zrębki. Kupując tańszy zamiennik będziemy zmuszeni używać droższego rębaka i bardziej dokładnie przygotowywać paliwo.

Cena kotła co z podajnikiem na zrębki jest trochę wyższa niż pieców na pellet -ale mamy bardziej uniwersalne urządzenie, wzmocnione przekładnie i napędy posłużą nam dużo dłużej – mamy wiele jednostek pracujących u klientów ponad 10 lat bez remontu. Każdy użytkownik kotła z podajnikiem na pellet czy ekogroszek wie, że po 6-7 lat czeka go remont kosza, napędów i retorty.

Przestrzegamy też przed ciągle oferowanym kotłami z podajnikiem bezpośrednio do retorty – są to stare konstrukcje kotłów na ekogroszek, które pracują na podtrzymaniu żaru, zużywają więcej pelletu i zrębki niż kotły z modulowaną mocą i samoczynnym zapłonem oraz wygaszaniem. Są to najtańsze piece z podajnikiem ale zarazem najgorsze, mają kiepskie parametry, cofnięcie się płomienia może doprowadzić do pożaru a tania automatyka spalić nawet całą kotłownię. Takie urządzenia mają niższą cenę, ale mogą wyrządzić wiele szkód użytkownikowi i są zwyczajnie niebezpieczne w przypadku spalania biomasy drzewnej czy pelletu – są to paliwa o łatwym zapłonie, mają mniejszą bezwładność niż eko groszek czy węgiel i wymagają bardziej wyrafinowanych technik spalania.

 

 

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij