z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Kotły co na drewno - jak przygotować opał ?
09.07.2020

Kotły co na drewno - jak przygotować opał ?

Odpowiednie przygotowanie drewna to podstawa bezproblemowej eksploatacji kotła c.o na drewno

Nowoczesna technika spalania drewna – poprzez suchą destylację czyli spalanie dwustopniowe redukuje emisję naszego pieca do poziomu pelletu. Umożliwia to uzyskanie certyfikatu ekoprojekt i 5 klasy emisji a co dalej idzie, ubieganie się o refundację zakupu urządzenia w programach ograniczenia emisji i czystym powietrzu.

Aby jednak spalanie drewna było przyjemnością, a nie codziennym obowiązkiem, musimy odpowiednio przygotować opał albo zaopatrzeć się w odpowiednie paliwo.

Niska wilgotność drewna to podstawa

Należy bowiem pamiętać, że świeże drewno posiada 50-70 % wilgotności i po prostu nie nadaje się do spalenia. Co więcej, wiele miast i województw np.: Warszawa zakazuje wprost używania takiego paliwa.

Jak sprawdzić ?

Wilgotność paliwa można łatwo sprawdzić wilgotnomierzem, jest ich na rynku bardzo dużo – w internecie można kupić go za kilkadziesiąt złotych. Aby zgazowanie drewna było płynne i skuteczne musimy używać drewna o wilgotności do 25 % czyli sezonowanego.

Jak sezonować drewno ?

Pod zadaszeniem, najlepiej w przewiewnym miejscu gdyż skuteczna wentylacja jest tu podstawą skutecznego suszenia drewna. Należy pamiętać, że jej brak to często przyczyna pleśni na drewnie i jego przykrego zapachu. Dobrze aby miejsce było nasłonecznione. Niektórzy suszą nawet latem drewno w szklarniach i tunelach foliowych, które posiadają na swojej działce a latem stoją niewykorzystane.

 

Dobre gatunki drewna do spalania w piecach i kominkach:

Dąb – dobre i długie spalanie, posiada wysoką wartość opałową.
Grab – energetyczny, długie spalanie
Jesion – pali się długo i równomiernie, szybko się suszy
Buk – ma wysoką wartość opałową i średnie spalanie

Brzoza – średnie spalanie i wartość opałowa, szybko się suszy

 

Drewno iglaste czy można spalać ?

To temat wielu pytań klientów. Większość producentów zakazuje drewna iglastego ze względu na żywice w nim zawarte oraz dużą ilość siarki i sadzy emitowanej przy spalaniu. Sadze zalepiają piec i komin znacząco obniżając jego wydajność. W naszym kotle zgazowującym typ Sigma, zastosowaliśmy liczne systemy zapobiegające temu zjawisku – posiadamy specjalną ceramikę oraz wkładki żeliwne, do podwyższenia temperatury oraz ekrany wymienne w komorze załadowczej. Takie ekrany zabezpieczają płaszcz wodny kotła przed szkodliwym działaniem sadzy, która nie czyszczona prowadzi do korozji.

 

Sezonowane drewno można też już bez większych problemów kupić, ze względu na przygotowanie i suszenie – jest ono droższe od tradycyjnego drewna opałowego, ale unikamy przygotowania opału na zimę. Nawet sezonowane suche drewno opałowe w wyższej cenie i tak zapewnia nam tańsze grzanie domu niż np.: pellet czy ekogroszek. Drewno jest bowiem jednym z najtańszych paliw odnawialnych na rynku od wielu lat.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij