z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Kotły co na odnawialne źródła energii
14.04.2022

Kotły co na odnawialne źródła energii

Kotły co na alternatywne paliwa

Na konferencji, pokazaliśmy, że można tanio ogrzewać różnymi paliwami alternatywnymi do gazu, oleju opałowego czy węgla. Słoma i drewno mogą być doskonałymi ekologicznymi paliwami, które są nie tylko tańsze ale łatwe w pozyskaniu dla każdego rolnika lub właściciela domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie alternatywne dla gazu i węgla

Podczas konferencji pokazaliśmy systemy grzewcze i ogrzewanie alternatywne dla gazu i węgla. Rosnące ceny nośników energii w tym oleju, gazu, peletu czy węgla są dla wielu użytkowników kotłów centralnego ogrzewania nie do przyjęcia. Szczególnie dla gospodarstw rolnych, szklarni, kurników gdzie ogrzewanie nie jest sezonowe a całoroczne, jego koszty są szczególnie ważne.

Agropellet, słoma, zrębki  i drewno to alternatywa nie tylko dla gazu i węgla

Jest wiele tanich nośników energii dostępnych na rynku, pokazaliśmy to podczas prezentacji. Najtańsze ogrzewanie, praktycznie za darmo jest drewnem lub słomą. Jeśli mamy dostęp do tych odnawialnych zasobów – możemy ogrzewać za darmo dom lub firmę albo gospodarstwo. Słoma jest bardziej odnawialnym zasobem – co roku praktycznie mamy dostęp do nowego surowca. Można ją spalać w formie balotów a także sieczki. Po brykietowaniu lub peletyzacji możemy też ją spalać w automatycznych kotłach c.o np. serii Biowarmer.

Agropellet czy pellet ze słomy wymaga dedykowanych kotłów c.o, które mają specjalne palnik z mechanicznym odżużlaniem. Za to zrębki drzewne są łatwiejsze do spalenia ale wymagają dedykowanych podajników z nagarniaczami oraz systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego. Najlepszy system to dwuślimakowy podajnik wraz ze śluzą zabezpieczającą. Taki system jest montowany w kotłach c.o typ Biowarmer.

Drewno pozostaje wciąż popularnym paliwem, łatwym w pozyskaniu, idealnym na trudne czasy. Dzięki technologii zgazowania drewna czyli pirolizy mamy już czyste spalanie drewna dostępne w rozsądnych pieniądzach. Na kotły zgazowujące drewno Sigma, można dodatkowo uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu. Są to bowiem kotły c.o klasy A+ czyli energooszczędne i w ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać na nie dopłaty nawet do 9000 zł.

Jeśli nie posiadamy dostępu do naturalnych zasobów energetycznych jak słoma czy drewno – można sobie je stworzyć. Szybko można założyć własną plantację roślin energetycznych, które po zbiorze można rozdrbnić i zrobić z nich np.: wysokokaloryczną zrębkę z miskantusa.

Zapraszamy gminy do kontaktu z nami i współpracy – możemy bezpłatnie przekazać materiały z konferencji lub doradzać w zakresie modernizacji źródeł ciepła. Jeśli jest potrzeba prezentacji tanich sposobów na grzanie – możemy prezentować je podczas konferencji czy pokazów w gminie. Współpracujemy też z regionalnymi ośrodkami doradztwa rolniczego. Odnawialne źródła energii są doskonałą alternatywą dla gazu czy węgla. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij