z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Spalanie biomasy w gospodarce obiegu zamkniętego
15.09.2024

Spalanie biomasy w gospodarce obiegu zamkniętego

Gospodarka obiegu zamkniętego a spalanie biomasy

 

W związku z rosnącymi kosztami energii oraz ograniczeniem dostępność niektórych paliw energetycznych w Unii Europejskiej związanej z zielonym ładem np.: gazu czy węgla, biomasa staje się strategicznym paliwem energetycznym. Dla wielu firm transformacja energetyczna Unii Europejskiej to prawdziwe wyzwanie bo używają technologii ciepła lub kogeneracji z gazu czy paliw płynnych i musza się szybko przestawić na paliwa alternatywne lub biomasę. Szczególnie, że Unia Europejska ma ambitne cele do osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego, redukcji CO2 oraz poprawy śladu węglowego.

Co to jest gospodarka obiegu zamkniętego ?

Gospodarka obiegu zamkniętego ma na celu pełne wykorzystanie własnych zasobów przedsiębiorstwa aby uzyskać pełną niezależność energetyczną i optymalizować w pełni zasoby firmy, które mogą istotnie ograniczyć koszty jej funkcjonowania. Biomasa idealnie zatem wpisuje się w zasady gospodarki obiegu zamkniętego gdyż mając jej własne zasoby uzyskujemy pełną niezależność energetyczną oraz drastycznie obniżamy koszty wytworzenia energii cieplnej a w przypadku kogeneracji z biomasy – energii cieplnej i elektrycznej.

A co jeśli przedsiębiorstwo nie ma własnej biomasy ?

Po pierwsze można zawsze ją pozyskać np. firma Viessmann ma plantację roślin energetycznych, które ścina co roku i przetwarza na zrębki celem spalenia w kotłach biomasowych. Daje to 100 % obniżenie kosztów ogrzewania oraz pełną niezależność energetyczną. Jeśli nie mamy miejsca na sadzenie roślin energetycznych to możemy je zlecić gospodarstwu w okolicy. Możemy tez pozyskać tanie paliwo energetyczne w postaci trocin czy zrębek od zakładów meblarskich czy stolarskich, które można też potem spalić w dedykowanych kotłach grzewczych na biomasę. Wreszcie możemy też spalać własne odpady pochodzenia biomasowego czy z drewna w specjalnie zaprojektowanych kotłach utylizacyjnych, które nasza firma od lat produkuje.

Jak wykorzystać biomasę do gospodarki obiegu zamkniętego ?

Biomasa leśna, z roślin energetycznych czy rolna to tanie paliwo energetyczne, które możemy efektywnie spalać w produkowanych przez nas urządzeniach grzewczych i ciepłowniczych. Jak wykorzystać biomasę do gospodarki obiegu zamkniętego ? Możemy z niej wytwarzać darmową energię cieplną do ogrzewania hal i fabryk albo do zasilania ciepła technologicznego, wytwarzania pary albo suszenia. W przypadku zastosowania urządzeń kogeneracyjnych możemy też wytwarzać tanią energię elektryczną z biomasy

Jak uzyskać w firmie pełną niezależność energetyczną ?

Aby uzyskać pełną niezależność energetyczną przedsiębiorstwa trzeba dobrze zaplanować wykorzystanie wszystkich zasobów firmy aby uzyskać cykl gospodarki obiegu zamkniętego tzn zero odpadów ! Zero odpadów to racjonalne segregowanie i przetwarzanie odpadów ale też ich utylizacja i to nie koniecznie u zewnętrznych dostawców. Każde przedsiębiorstwo może utylizować i przetwarzać termicznie swoje własne odpady na terenie zakładu uzyskując nie tylko darmową energię cieplną ale też redukując ślad węglowy. Wszyto to dzięki naszym kotłom przemysłowym do utylizacji odpadów.

Jak zredukować ślad węglowy ?

Redukcja śladu węglowego to już konieczność dla wielu przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że poprzez termiczną utylizację odpadów oraz spalanie biomasy znacząco redukujemy ślad węglowy gdyż uzyskana energia z biomasy jest nie tylko neutralna dla emisji CO2 ale też popioły ze spalania są nawozami do wzbogacania gleby.

Jak skutecznie i tanio grzać biomasą ?

Aby efektywnie grzać biomasą czyli zwyczajne ją spalać czy termicznie przetwarzać potrzebujemy solidnych, dedykowanych urządzeń grzewczych a takie nasza firma oferuje od lat. Biomasa nie jest jednorodna i mamy wiele jej zasobów np.: zrębki, trociny, agro, słomę, miskantusa, rośliny energetyczne, wytłoki, pozostałości poprodukcyjne, zboże, ziarno czy drewno. Dlatego aby wykorzystywać energetycznie te paliwa potrzebujemy systemów grzewczych klasy premium, które są w stanie spalać różne paliwa o różnej frakcji, wilgotności i kaloryczności. Bardzo ważna jest sama kalibracja paliwa gdyż jest wiele urządzeń na rynku, wyłącznie na dany rodzaj kalibrowanej biomasy – zmieniając paliwo na inne zwyczajnie nie dadzą sobie z tym rady. Nasza firma od lat specjalizuje się w spalaniu niekalibrowanej biomasy leśnej i agro dzięki czemu nasze urządzenia dają 100 % niezależności energetycznych naszym klientom a takimi są: przemysł drzewny, tartaki, fabryki, hotele, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, firmy przetwarzające odpady.

Jak efektywnie wykorzystać biomasę do poprawy bilansu energetycznego przedsiębiorstwa ?

Spalanie biomasy w twoim przedsiębiorstwie zredukuje koszty ogrzewania i odzysku energii ale też poprawi bilans energetyczny całej firmy. Redukcja śladu węglowego, gospodarka niskoemisyjna, redukcja emisji CO2 to aktualne wyzwania stojące przed wieloma firmami. Biomasa, wodór, odpady to doskonałe źródła taniej a często darmowej energii, którą można znacząco poprawić bilans energetyczny twojej firmy a także jej niezależność energetyczną. Mobilne systemy grzewcze na odpady i biomasę, kogeneracja z biomasy i odpadów to tylko wycinek oferty naszej firmy, które możemy Państwu dostarczyć. Posiadamy setki referencji naszych obiektów przemysłowych w całej Europie.

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij