z nami ogrzewanie to oszczędzanie

 • pl
 • en
 • ru
 • ua
 • de
 • fr
 • ro
 • hr
Facebook Twitter Facebook
Tanie ogrzewanie dla rolnictwa
12.08.2021

Tanie ogrzewanie dla rolnictwa

Darmowa energia cieplna dla rolników czyli spalanie biomasy z traw i słomy

Energetyczne wykorzystanie biomasy pochodzenia roślinnego jest wciąż w Polsce zaniedbywane a przecież to najtańszy sposób pozyskiwania energii dla rolnictwa.

Tanią a praktycznie darmową energię cieplną dla rolnika można pozyskać z wielu źródeł m.in. ze słomy w formie balotów lub po procesie brykietowania – z brykietów ze słomy. Z roślin energetycznych np.: miskanta itp. ale też z wielu innych gatunków innych roślin np.: traw. Należy pamiętać, że w naszym kraju 0,5 mln ha gruntów może być zagospodarowane na bioenergetykę. Do tej pory paliwa kopalne jak węgiel czy biomasowe jak pellet były relatywnie tanie i szeroko dostępne. Przy aktualnych cenach pelletu czy węgla alternatywne źródła energii np.: pochodzenia roślinnego robią się niezwykle atrakcyjne cenowo.

Odnawialność roczna zasobów słomy, traw, roślin energetycznych jest znacznie wyższa niż drewna.

Należy też pamiętać o odnawialności zasobów słomy, roślin energetycznych, traw jest znacznie wyższa niż np. drewna, którego zasoby znacznie dłużej się odnawiają. Do takich paliw energetycznych pochodzenia roślinnego może pochodzić wiele gatunków roślin, które możemy łatwo brykietować :

- proso rózgowate

- miskant olbrzymi

- kostrzewa trzcinowa czy łąkowa

- mozga trzcinowata

 

Gatunki te mogą osiągać plony nawet 15 ton suchej masy z 1 ha. Ich wartość opałowa sięga 17-18 MJ/kg także jest porównywalna do biomasy leśnej. Nie w każdym kotle grzewczym i palniku da się jednak w/w paliwa spalić – ograniczeniem jest zawartość popiołu sięgająca nawet 6-7 % w przypadku np. kostrzewy.  W kotłach c.o z podajnikiem firmy Cichewicz kotły zastosowaliśmy innowacyjny palnik schodkowy o doskonałych parametrach odżużlania – daje on radę też na paliwach o wyższej zawartości popiołu. Został on pozytywnie zweryfikowany przez ekspertów Ministra Środowiska i Klimatu w konkursie Green Evo.

Pellet czy brykiet ? Agrobiomasa czy biomasa leśna ?

W przeciwieństwie do pelletu – czyli popularnego granulatu trocinowego, agrobiomasa jest możliwa do pozyskania we własnym zakresie szczególnie przez użytkowników poza terenami miejskim.  Cena takiej biomasy jest dużo niższa niż pelletów z drewna a wartość opałowa zbliżona. Produkowane przez nas kotły z podajnikiem serii Biowarmer spalają efektywnie takie biopaliwa i działają podobnie jak automatyczne piece co na pellet: samoczynnie się rozpalają i wygaszają, automatycznie podają paliwo i mogą się odżużlać lub odpopielać. Opisywane kotły co mogą też spalać pellet więc nie ograniczamy się do jednego paliwa i montując je w swojej kotłowni mamy swoisty kombajn wielopaliwowy w którym sami możemy testować różne mieszanki własnych paliw.

Wiele gatunków biomasy do spalenia w jednym palenisku

W kotłach co firmy Cichewicz dedykowanych do spalania agrobiomasy możemy zatem spalać wiele alternatywnych paliw pochodzenia roślinnego:

- brykietowana słoma z miskantusa

- drewno z wierzby energetycznej

- słoma z prosa rózgowego i mozgi trzcinowej

- pellet z prosa czy ze słomy odpadowej

-  brykiet ze słomy z pszenicy

-  brykiety z odpadów leśnych

 

Uprawa roślin na cele energetyczne jest najtańszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na poziomie już gospodarstwa rolnego. Założenie plantacji to koszt  od 1500 zł za 1 ha przy trawach energetycznych  do 12 000 zł za 1 ha wierzby energetycznej lub miskanta. W przypadku cen pelletu drzewnego czy węgla na poziomie 900 zł, koszt założenia plantacji zwróci się nam naprawdę szybko. Do tego nasza firma oferuje ekologiczne i innowacyjne kotły c.o do spalania biomasy pochodzenia roślinnego lub agro. Działają one automatycznie, samoczynnie się rozpalają i wygaszają – są porównywalne do urządzeń do spalania biomasy leśnej np.: zrębek czy pelletu..

 

Jak wynika z naszego artykułu nie należy się bać biomasy agro – jest ona tańsza w pozyskaniu i zdecydowanie tańsza w eksploatacji. Jej zasoby są szybko i w pełni odnawialne a dostępność w Polsce szeroka. Niestety nasz rząd nie uwzględnił jej w programach dotacji do zakupu i montażu urządzeń na paliwa stałe. W dofinansowaniu Czyste Powietrze tylko kotły co na pellet mają dofinansowanie dwustopniowe – mniejsze dla standardowych pieców i o podwyższonym standardzie wyższe do 9000 zł. Nie należy się jednak brakiem dotacji na kotły opalane agrobiomasą przejmować. Oszczędności w eksploatacji są tak duże ( sięgają nawet  do 80 % w stosunku do pelletu z trocin ), że i tak zakup i montaż pieca nam się szybko zwróci bez dotacji.

Należy dodać że nasze systemy grzewcze ogrzeją nie tylko domy czy gospodarstwa rolne ale też:

 • budynki inwentarskie
 • kurniki i wylęgarnie
 • szklarnie
 • hale i magazyny
 • budynki użyteczności publicznej np: szkoły
 • budynki wielorodzinne np: bloki i kamienice

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij