z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Tanie ogrzewanie hal i obiektów sportowych
29.09.2020

Tanie ogrzewanie hal i obiektów sportowych

Grzanie dużych kubatur a przede wszystkim hal i obiektów sportowych niesie za sobą wysokie koszty eksploatacji. Są to bowiem budowle nisko izolowane, przestrzenne z dużymi kubaturami a odzysk ciepła jest w nich bardzo niski. Nie dziwi zatem duże zapotrzebowanie na ciepło- które generuje też niestety duże koszty utrzymania obiektu zimą.

Ogrzewanie hal  i obiektów sportowych jest możliwe w dwóch wariantach: zakupu urządzeń lub ich wynajmu na okres zimę w naszej firmie. Nagrzewnice i piece w obudowie mobilnej tzw outdoor mozna wydzierżawić długo i krótkoterminowo.

Jakie ogrzewanie hal jest najtańsze ?

To pytanie jest często zadawane przez naszych klientów. Koszt ogrzewania magazynu, hali to duży wydatek ze względu na ich niski poziom energooszczędności. Ogrzewanie nadmuchowe realizujemy często poprzez nagrzewnice powietrzne lub wodne, które instalowane są w zaledwie paru miejscach w obiekcie. Często z racji budżetu, wystarcza to tylko na doraźne dogrzewanie hali. W takich sytuacjach koszty ogrzewania są duże i trudno mówić o energooszczędności.

Najtańsze paliwa w przypadku sporego zapotrzebowania na energię cieplną budynku to oczywiście biomasa. Zarówno pompy ciepła jak i piece gazowe w przypadku skokowego zapotrzebowania na moc maksymalną w długim okresie - zaczną zuzywać znaczne ilości paliwa lub energii. 

Biomasa jest tańszym paliwem, ekologicznym i coraz więcej właścicieli hal, obiektów sportowych czy kubaturowych przekonuje się, że to najtańszy system ogrzewania.

Do zasilaniaogrzewania nadmuchowego zaleca się szczególnie pellet, który jest paliwem jednorodnym, łatwo składowalnym i szeroko dostępnym. Jest to paliwo o połowę tańsze od oleju, nie wymaga specjalnych raportów fiskalnych do urzędu skarbowego jak w przypadku rozliczenia się z zakupu oleju opałowego lekkiego. 

Dobór nagrzewnicy powietrza

Dobór nie jest prosty, dlatego najlepiej konsultować go z fachowcem. Mamy bowiem do przeprowadzenia mały audit energetyczny w jego przypadku. Musimy wiedzieć nie tylko kubaturę ogrzewanej hali, ale też temperaturę wewnętrzną zadaną, odzysk ciepła ( np od przebywających tam ludzi lub nasłonecznienia obiektu ), izolację budowli a także jak będzie rozplanowane same podawanie ciepłego powietrza:

- może być to system nagrzewnic powietrznych rozmieszczonych w różnych częsciach obiektu - niezależnych od siebie . Rozwiązanie tanie, ale wymagające wielu przewodów odprowadzajaćych spaliny - musimy z każdej nagrzewnicy spaliny odebrać na zewnątrz

- ogrzewanie nadmuchowe centralne - przez jedną jednostkę większej wydajności - ciepło rozprowadzone kanałami powietrznymi . Rozwiązanie droższe ale bardzie skuteczne, wymaga jednego komina. W przypadku tego systemu grzania hali musimy odpowiednio dobrać srednicę i przepływy powietrzne systemu kanałowego. Dlatego ważne są odległości kanałów od nagrzewnicy, ich ilość oraz usytuowanie.

Niezależnie, czy mamy nagrzewnicę powietrza zasilaną gazem, olejem opałowym, prądem czy biomasą, musimy mieć odpowiednio dobraną moc nagrzewnicy do zapotrzebowania cieplnego hali - inaczej nie będzie dogrzewała zimą przy okazji spalając więcej paliwa.

Niewątpliwym atutem ogrzewania nadmuchowego elektrycznego, promiennikowego czy poprzez pompy ciepła powietrzne jest brak magazynu paliwa, brak komina a także brak samego czynnika energii tj wody - dzięki czemu nie mamy ryzyka zamarznięcia wody w nagrzewnicy. Nie dziwi zatem fakt, że nagrzewnice powietrzne są najczęściej stosowane do grzania obiektów, gdzie nie musimy ich ogrzewać w sposób ciągły przez całą zimę a jedynie dogrzewać na pewien okres czasu np: korty tenisowe czy boiska piłkarskie. Należy pamietać, że tzw balony pod te obiekty są słabo izolowane i potrzebują dużego wydatku ciepła na rozruch. Co więcej, nawierzchnia boisk czy kortów jest zupełnie nie izolowana od gruntu - i tam też mamy gigantyczne straty energii cieplnej. 

W przypadku wybrania grzania peletem lub biomasą musimy pamietać o magazynie paliwa - do automatycznej pracy urządzenia przez parę dni miusimy zapewnić autonomię pracy pieca czyli dobrać odpowiedni kosz lub zasobnik paliwa. Im większa moc tym większy zasobnik na pellet musimy zapewnić. Np: zużycie pelletu przez piec 50 kW to ok 25 kg pelletu na godzinę ( 25 kg/h ) czyli w przypadku grzania 10 h to blisko 1/4 tony peletu.

Zużycie pelletu przez piec nadmuchowy

W przypadku pieca 100 kW będzie zatem zużycie granulatu dwa razy większe niż 50 kW tj ok 50 kg /h a w przypadku nagrzewnicy 30 kW będzie to analogicznie ok 15 kg/h. Pokazuje to jak duży zbiornik na pellet musimy zapewnić do jego ciągłej pracy na parę dni.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij