z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Terminy wymiany kotłów c.o
02.08.2021

Terminy wymiany kotłów c.o

Do kiedy mamy czas na wymianę starego pieca co ?

 

Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwana „uchwałą antysmogową”.  Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą nr 162/17 z dnia 24 listopada 2017 r. (tzw. „uchwałą antysmogową”) wprowadził na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Inne województwa mają też swoje uchwały antysmogowe.

 

Uchwały antysmogowe zakładają wymianę kotłów c.o i pieców na ekologiczne

 

Zgodnie z ich zapisami instalacje niespełniające wymagań, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w  uchwale antysmogowej terminami.

Wiele osób obecnie zastanawia się kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek ?

 

 Zgodnie z  zapisami uchwał antysmogowych istnieją 4 terminy wymiany pieców :

  • wymiana do 31.12.2021 r. gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze), oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
  • wymiana do 31.12.2023 r. gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do  2012 r.),
  • wymiana do 31.12.2025 r. gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017 r. ),
  • wymiana do 31.12.2027 r. gdy kocioł jest Klasy 3 lub 4 wg. Normy PN-EN 303-5:2012.

Należy pamiętać, że z wymianą pieca centralnego ogrzewania powiązany ścisle jest obowiązek rejestracji źródła grzania  w CEEB – ogólnopolskiej bazie danych, która będzie ewidencjonowała praktycznie wszystkie urządzenia grzewcze np: kotły i piece gazowe czy na paliwo stałe, kotły wodorowe, piecokuchnie, kominki i piece kaflowe czy typ koza, podgrzewacze wody, grzejniki gazowe, kominki i wkłady wodne co , pompy ciepła, piece kogeneracyjne a nawet instalację fotowoltaiczną. Jeśli dysponujemy super nowoczesnym źródłem ogrzewania – innowacyjnym np.: kotłem wodorowym – nie zwalnia nas to z obowiązku jego rejestracji.

Wymiana starego pieca, kotła centralnego ogrzewania albo kominka wymaga czasami przebudowy całej kotłowni. Według nowych przepisów musimy czasami dokupić dodatkowy osprzęt do zabezpieczenia układu albo jak w przypadku kotłów na paliwa stałe – zrobić montaż kotła ze zbiornikiem akumulacyjnym – czyli buforem ciepła. Podnosi to koszty całego montażu oraz modernizacji źródła ciepła. Dlatego uruchomiony został program Czyste Powietrze – Stop Smog w którym można złożyć wniosek o dopłatę nie tylko do zakupu kotła czy pompy ciepła ale też montażu, osprzętu i modernizacji. W poradniku na naszej stronie jest opisane jak złożyć i wypełnić wniosek.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij