z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Ogrzewanie słomą, brykietem ze słomy lub miskantusa.
03.10.2017

Ogrzewanie słomą, brykietem ze słomy lub miskantusa.

Uprawy roślin energetycznych w Polsce są już od lat dostępne i rozpowszechnione.Idealnie wpisują się w niskoemisyjną gospodarkę obieu zamkniętego dającą niezależność energetyczną gminom.Mając bowiem takie uprawy na terenie gminy, mamy tani opał i to ekologiczny - idealny substytut węgla lub pelletów.

Do podstawowych roślin należą m.in uprawa wierzby krzewiastej, miskanta, slazowca pensywlańskiego a także pośrednio olbrzymie zasoby słomy .

Charakterystyka wierzby energetycznej.

Na cele energetyczne najbardziej przydatny jest gatunek wierzby krzewiastej (Salix viminalis L). Jest to roślina wieloletnia o pokroju krzaczastym i ilości pędów od kilku do kilkunastu. Okres uŜytkowania plantacji wynosi 15-20 lat.Głównymi jej zaletami są tanie sadzonki i duże rocczne przyrosty nawet 7-15 t/ha suchej masy drewna.

Charakterystyka miskantusa.

Zaletami miskanta są małe potrzeby nawozowe oraz odporność na choroby.Dodatkowo dochodzi duża wydajność  (nawet do 20-25 t/ha) oraz stałość plonów,gdyż jako rośliny o szlaku fotosyntezy C4 okres użytkowania planacji wynosi 15-20 lat. Dużym plusem jest możliwość wykorzystania do mechanizacji zbioru typowego sprzętu rolniczego.

Charakterystyka Ślazowca pensylwańskiego

Są to rośliny wieloletnie, przydatne do celów energetycznych ze względu na stosunkowo duże plony. Ślazowiec pensylwański należy do roślin odpornych na mrozy i przymrozki oraz suszę. Na glebach słabszych (piaszczystych) o stosunkowo głębokim poziomie zalegania wody gruntowej (2-5 m) może wydawać opłacalne plony.

Słoma - złoty węgiel

Niezaprzeczalnym atutem słomy w Polsce jest jej dostepność oraz to, że to typowa biomasa odpadowa więc jej koszt jest najniższym do pozyskania i utrzymania na tle w/w opisanych roślin energetycznych.

Do automatycznego spalania wysuszonych i rozdrobnionych roślin energetycznych oraz odpadów biomasy i sieczkę z miskanta/słomy polecamy kotły c.o z podajnikem Biowarmer. 


Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij