Czym grzać ? Pompa ciepła czy kocioł grzewczy na biomasę ?
Czym grzać ? Pompa ciepła czy kocioł grzewczy na biomasę ?
Czym grzać skutecznie i tanio? Takie pytanie zadaje w obecnych czasach dużo klientów. Obecnie w ramach walki ze smogiem jest wiele urządzeń grzewczych które można zakupić z dopłatą nie tylko do ich zakupu ale i montażu.
Dotowane urządzenia grzewcze to przede wszystkim pompy ciepła i kotły CO na biomasę. Są to obecnie dwa popularne źródła ciepła na naszym rynku. Które urządzenie wybrać?
Pompa ciepła nie do każdego budynku.
Wystarczy poczytać w Internecie lub obejrzeć wiele filmów na YouTube aby przekonać się,że nie każdy budynek może być skutecznie ogrzany przez pompę ciepła. Pompy ciepła najbardziej sprawdzają się w nowoczesnych pasywnych budynkach dobrze ocieplonych z niskotemperaturową instalacją grzewczą Dodatkowym atutem jest brak konieczności budowy komina co pozwala zaoszczędzić parę tysięcy zł na kosztach montażu.
Jeśli mamy budynek o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, słabo izolowany z przestarzałą instalacją grzewczą starego typu to już wybór nie jest taki oczywisty.
A jeśli dach naszego budynku uniemożliwia montaż instalacji fotowoltaicznej to wówczas wybór powinien zdecydowanie paść na nowoczesny kocioł grzewczy. Pompy ciepła wymagają odpowiednio zaprojektowanej instalacji grzewczej i wbrew obiegowym opiniom nie musi być to tylko instalacja podłogowa bo mogą być to też grzejniki. Grzejniki jednak wówczas muszą być odpowiednio przewymiarowane i dobrane tak aby mogły pracować na niskim parametrze czyli na niskiej temperaturze wody zasilającej. W przypadku braku odpowiedniej instalacji oraz odpowiedniego izolacji domu warto zatem zainteresować się inwestycją w porządny i solidny kocioł grzewczy.
Biomasa jest wciąż szeroko dostępny ile tańszym paliwem na rynku.
Biorąc pod uwagę dofinansowanie na zakup i montaż kotła na biomasę np. na pellet czy drewno, na pewno jest to urządzenie będące wciąż interesującą alternatywą dla pomp ciepła. Należy też pamiętać że jeśli użytkownik ma zasoby własnej biomasy np. posiada własny las plantacji roślin energetycznych, sad czy baloty słomy to używając kotła grzewczego na biomasę ma praktycznie darmowe ogrzewanie. Pompa ciepła to jednak wciąż używanie prądu do grzania czyli jesteśmy zależni energetycznie od spółek państwowych i dystrybutorów energii elektrycznej. Obecne taryfy i rozwiązania dotyczące odkupu prądu z instalacji fotowoltaicznych niestety nie gwarantują w 100% bezpieczeństwa energetycznego użytkownikowi takiej instalacji.
Jaki kocioł centralnego ogrzewania na biomasę zatem wybrać ?
Przy wyborze kotła co na biomasę warto kierować się dostępnością danego paliwa w okolicy oraz odpowiedzieć sobie na pytanie czy będę używał paliwa z własnych zasobów czy będę kupował go na rynku. Paliwa biomasowe które możemy pozyskać we własnym zakresie i dzięki czemu grzać dom lub firmę całkowicie za darmo to np. drewno i odpady drewna, zrębki drzewne, trociny lub baloty i brykiety ze słomy. Pellet to popularne paliwo na całym świecie i szeroko dostępne ale trzeba pamiętać że używając granulatu trocinowego i kupując go na rynku jesteśmy całkowicie zależni od cen producentów. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są kotły grzewcze hybrydowe typu kombi w których można spalać zarówno drewno jaki pelet np. Sigma Dual. Kotłem hybrydowym z automatycznym podawaniem paliwa jest też seria Biowarmer która może spalać pelet zrębki oraz brykiety.
Kotły na drewno zgazowane to wciąż ekonomiczne wybór.
Kotły co ona drewno zgazowane są też dotowane do zakupu i ich montażu w ramach programu czyste powietrze. Dzięki technice pirolizy mamy czyste spalanie drewna i jeśli ktoś ma dostęp do własnego surowca albo może kupić drewno w atrakcyjnej cenie jest to wciąż najtańsze ogrzewanie na rynku, które daje też stuprocentową niezależność energetyczną swojemu użytkownikowi. Nie dziwi zatem fakt że piece na zgazowanie drewna są wciąż popularnym źródłem ciepła w całej Europie.
Kotłownie biwalentne lub hybrydowe są wciąż ciekawym rozwiązaniem dla niezdecydowanych użytkowników.
Tak jak pisaliśmy wcześniej pompy ciepła korzystają z energii elektrycznej czyli wciąż jesteśmy zależni od cen nośników energii i polityki dystrybutorów prądu. Biomasa - ta w szczególności z własnych zasobów daje zdecydowanie większe bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność. Dlatego niezdecydowani klienci często wybierają kotłownie biwaletne lub hybrydowe czyli takie które są zasilane dwoma lub więcej źródłami ciepła. Takim popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła z termokominkiem na pellet lub kotłem typu kompakt Slim na pellet. Taki piec na pellet zbudowanym palnikiem i koszem zajmuje mało miejsca i zmieści się w nawet małej kotłowni z pompą ciepła.