z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Darmowa energia cieplna z odpadów i biomasy
09.12.2023

Darmowa energia cieplna z odpadów i biomasy

Spalanie wysokotemperaturowe

Efektywne i niskoemisyjne spalanie paliw gorszej jakości jest obecnie bardzo poszukiwanym tematem w energetyce i ciepłownictwie. Wynika to z niestabilnych cen nośników energii jak gaz, olej czy węgiel. Dodatkowo z racji na sytuację makroekonomiczną poszukiwane są źródła niezależności energetycznej, którą są w stanie zapewnić tylko odnawialne źródła energii np.: energia z wiatru, słońca czy z biomasy.

Biomasa zapewnia niezależność energetyczną oraz pełną kontrolę nad kosztami ogrzewania

Biomasa z racji lokalnych źródeł pozyskiwania to biopaliwo energetyczne, które zapewnia niezależność energetyczną oraz pełną kontrolę na kosztami wytwarzania energii. Lokalne zasoby biomasy to słoma, rośliny energetyczne jak miskant, kukurydza, zrębki z gałęzi, odpady leśne itp. Można powiedzieć, że zasoby biomasy do spalenia w naszych kotłach są wręcz nie ograniczone. Zrębki możemy wytwarzać z rozdrobnionego drewna, gałęzi, karczy, pozostałości leśnych i rolnych. Szczególnie opłacalne są zrębki z roślin energetycznych, które co roku odnawiają swoje zasoby. Taki system grzewczy daje pełną niezależność energetyczną gdyż mamy dosłownie gospodarkę obiegu zamkniętego: sami wytwarzamy opał do ogrzewania swojej firmy lub domu. Mamy wówczas pełną kontrolę nad kosztami ogrzewania i niezależność energetyczną.

Darmowa energia cieplna z odpadów – rozwiązanie XXI wieku

Biomasa daje duże możliwości w zakresie otrzymywania darmowej energii cieplnej i jest dostępnym zasobem praktycznie wszędzie. Ale rozwiązaniem na miarę XXI wieku jest energia z odpadów. Odpady są problemem współczesnego świata, produkujemy ich coraz więcej a może być to źródło darmowej energii cieplnej a nawet elektrycznej. W kotłach przemysłowych wysokotemperaturowych możemy spalać odpady bez wpływu na środowisko , przy temperaturze dopalania spalin powyżej 850 °C mamy zupełnie czyste spalanie w pełni bezpieczne dla środowiska.

Kotły przemysłowe do spalania odpadów i paliw alternatywnych

Przy wymaganej przez przepisy temperaturze dopalania spalin powyżej 850 °C mamy czyste spalanie bez dioksyn, furanów i innych niebezpiecznych substancji. Po zainstalowaniu dedykowanych instalacji oczyszczania spalin i katalizatorów procesu spalania, możemy całkowicie oczyścić spaliny z procesu spalania odpadów i paliw alternatywnych.

Kotłownie na biomasę przemysłową mogą wytwarzać energię cieplną w bardzo atrakcyjnej cenie. Biomasa jest znacznie tańsza niż węgiel albo paliwa płynne i zwrot kosztów inwestycyjnych w budowę kotłowni na biomasę szybko się zwróci. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na stopień automatyzacji procesu spalania biomasy lub odpadów . W naszej firmie jest on na bardzo wysokim poziomie gdyż mamy nie tylko dedykowaną automatykę do sterowania procesem spalania:

  • Automatyczne rozpalania i wygaszanie paleniska
  • Pełna modulacja mocy palnika na biomasę
  • Automatyczne odpopielenie i odżużlanie
  • W pełni automatyczny proces podawania biomasy z silosa lub magazynu ruchomej podłogi
  • Monitoring pracy całego systemu

Proces podawania biomasy z magazynu paliwa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort codziennej eksploatacji urządzenia. System grzewczy do spalania biomasy i odpadów musi uwzględniać autonomię pracy zaplanowaną przez użytkownika. Jak często będziemy ładować paliwo zależy od zaprojektowania odpowiedniego magazynu paliwa. System ruchomej podłogi z nagarniaczem hydraulicznym umożliwia dostosowanie wielkości magazynu paliwa do rzeczywistego zużycia biomasy. 10 m3 ruchoma podłoga obsłuży 500 kW jednostkę cieplną w zakresie paru dni bez konieczności uzupełnienia biomasy.  Magazyny paliwa w formie silosu lejowego czy ruchomej podłogi zapewniają optymalizację czasu pracy kotłowni na biomasę na jednym załadunku paliwa. Mniejsze jednostki są dużo tańsze ale trzeba liczyć, że starczają na dużo krótszą pracę całej instalacji. 3 m3 kosz zewnętrzny jest tańszy ale starczy na dobową pracę systemu 500 kW. Jeśli mówimy o jednostce 300 kW to starczy nawet na 48 h pracy co jest wartością satysfakcjonującą dla wielu użytkowników. W przypadku jednak mocy 750 kW ten czas jest zbyt mały i trzeba zastosować albo zewnętrzny silos lejowy albo magazyn ruchomej podłogi.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij