z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Dobry kocioł na zrębki - czym się różni od uniwersalnego
25.05.2019

Dobry kocioł na zrębki - czym się różni od uniwersalnego

Kotły c.o i piece na zrębki - ponieważ to najtańsze paliwo na rynku - praktycznie wszyscy producenci oferują takie modele kotłów zachęcając tym samym klientów. Niestety musimy przestrzec przed wieloma kotłami co, które po prostu nie spalają zrębki mimo deklaracji producentów. 

Aby efektywnie spalać zrębkę drzewną lub leśną, i to niezależnie czy mokrą, suchą, grubą czy cienką, iglastą czy liściastą - trzeba mieć odpowiedni sprzęt grzewczy przystostosowany do spalania takiego rodzaju biomasy.

Wystarczy popatrzeć na fotkę obok, aby zrozumieć co znaczy odpowiednie uzwojenie ślimaka oraz odpowiedni wzmocniony napęd. 

Zrębki dostępne na rynku są rózne - ale generalnie to 3-4 cm długości więcj podajnik ślimakowy musi mieć odpowiednie uzwojenie. Napęd nie jest mniej ważny ! Aby podać paliwo do palnika, musimi mieć odpowiednio wzmocnione przekładnie. Jeśli będziemy stosować zwykłe motoreduktory uniwersalne do ekogroszku, tak jak większość tanich kotłów oferowanych w internecie, to na pewno nie podamy zrębki efektywnie. 

Drugim odrębnym tematem jest same palenisko - musi być schodkowe, samo oczyszczajace się gdyż zrębki są zazwyczaj zanieczyszczone korą, ziemią i piaskiem. Musi palnik mieć zatem funkcję czyszczenia bo inaczej będziemy mieli szklenie się tych materiałów.

Kolejnym problemem jest strumień gazów, który przy zrębce jest większy niż w przypadku np pelletu. Paliwo musi odgazowywać - inaczej będą wybuchy i niektrolowany proces spalania.

Zrębki drzewa, tartaczne, zielone, recyclingowe, gałęziowe są wciąż darmowym opałem. Nie dziwi fakt zainteresowani nimi, są łatwe  w pozyskaniu, rebaki nie kosztują dużo więc opał jest dostępny i tani. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij