z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Innowacyjne kotły grzewcze na drewno i pellet Sigma dual
11.04.2023

Innowacyjne kotły grzewcze na drewno i pellet Sigma dual


Ostatnim numerze popularnego czasopisma Murator opisywane są nasze kotły centralnego ogrzewania na biomasę to znaczy drewno i pellet.

Certyfikowane kotły co na zgazowanie drewna z powiększoną komorą załadowczą.

Sigma to bardzo popularna seria kotłów grzewczych dla wymagających użytkowników oferowana od wielu lat na rynku. Użytkowana zarówno przez klientów indywidualnych w domkach jednorodzinnych jak i ulubiony model kotła co leśniczych czy stolarzy. Spala bowiem drewno w różnych frakcji czyli od grubszej zrębki skończywszy na 50 centymetrowych szczapach drewna lub brykiet trocinowy.

Powiększona komora załadowcza z ekranami będącymi osłonami antykorozyjnymi w mi przypadku spalania gorszej jakości drewna iglastego to jedna z wielu atutów tego rodzaju pieca.

Dlaczego kotły co na drewno ?


Drewno to wciąż najtańszy szeroko dostępny opał na rynku-  doskonała alternatywa dla gazu czy innych paliw.  Dzięki technologii zgazowania drewna czyli suchej destylacji mamy możliwość spalać drzewo w sposób całkowicie ekologiczne i bardzo sprawny.

Piroliza drewna gwarantuje osiąganie najwyższych parametrów wydajności oraz niskoemisyjne spalania biomasy.  Nie dziwi zatem fakt że kotły zgazowujące drewno są od lat bardzo popularne w całej Europie. W Polsce ich popularność stale rośnie dzięki dotacji na ich zakup i montaż w programie czyste powietrze.

Rodzaje kotłów na zgazowanie drewna


Kotły grzewcze na drewno zgazowane mogą występować w dwóch typach jako jedno paliwowe czyli wersja tylko na drewno opałowe i kawałkowe a także wersja hybrydowa czyli dwupaliwowa na drewno i pellet.

To właśnie wersja kombinowana czyli hybrydowa staje się bardzo popularnym rozwiązaniem na rynku polskim. Możliwość spalania dwóch paliw daje pełną niezależność energetyczną użytkownikowi i gwarantuje stały dostęp do taniego paliwa. 

Kocioł grzewczy czy pompa ciepła ?

Kotły c.o na zgazowanie drewna to zatem doskonała alternatywa dla pomp ciepła, które co należy pamiętać zużywają energię elektryczną, która w Polsce pochodzi z węgla. Stosując pompę ciepła przywiązujemy się całkowicie do monopolu energetycznego państwa i nie mamy w przypadku kryzysu energetycznego albo finansowego żadnego wpływu na cenę kosztów ogrzewania. Spalanie biomasy daje nam większą niezależność energetyczną a w przypadku, gdy mamy własne zasoby biomasy możemy ogrzać dom lub firmę praktycznie za darmo.


Jaki kocioł co na drewno zgazowane wybrać ?

 Przy wyborze i zakupie kotła na drewno zgazowane warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę ale jakie ma parametry w tym pojemność komory załadowczej drewna.

To właśnie od wielkości komory będziemy albo zadowolonymi użytkownikami pieca na zgazowanie drewna albo praktycznie jego niewolnikami. Większość konstrukcji kotłów poniżej 10 000 zł dostępne na rynku posiada bardzo małe komory załadowcze na 30 centymetrowe drobne kawałki drewna i wypalą się one zaledwie w trzy godziny. W takim modelu kotła musimy uzupełniać paliwo cyklicznie co parę godzin co w codziennym użytkowaniu robi się dla większości klientów bardzo problematyczna. Zastosowanie buforu ciepła niewiele to pomoże gdyż żeby nabić zbiornik akumulacyjny też potrzebujemy wypalić parę załadunku drewna. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku profesjonalnych kotłów klasy premium na zgazowanie drewna Sigma. Szybki rzut na wymiary kotła pokazują że posiada największą komorę załadunku drewna w swojej klasie i dzięki temu znacząco dłużej wytrzymuje na jednym załadunku drewna a to jest najważniejsze atut komfortowego użytkowania piece na drewno na co dzień.

Powiększona pojemność komory załadowczej
to nie tylko wydłużony czas pracy na jednym załadunku drzewa ale też łatwiejszy dostęp do załadunku możemy bowiem używać grubszego drewna pociętego na dłuższe kawałki co oszczędza nam znacząco czas obsługi i pracy przy urządzaniu. Powiększony załadunek to nie tylko codzienny komfort użytkowania ponieważ szybciej możemy naładować zbiornik akumulacyjny co daje nam duże oszczędności w zużyciu paliwa.

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij