z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Jak dobrać kocioł c.o kombinowany czyli hybrydowy ?
07.04.2023

Jak dobrać kocioł c.o kombinowany czyli hybrydowy ?

Jak dobrać kocioł c.o kombinowany czyli hybrydowy ?

Z racji cen nośników energii wielu z nas, zupełnie straciło orientację czym grzać. Ostatnie skoki cen węgla czy pelletu powodują, że straciły one zaufanie jako stabilne cenowo paliwa. Zgodnie z przyjętymi przepisami paliwa kopalne m.in. gaz będą w Unii Europejskiej zakazane. Pompa ciepła w Polsce to należy pamiętać, zużywa prąd z węgla. Jest więc podobna sytuacja z pompami ciepła jak z autami elektrycznymi – są one bezemisyjne tylko pozornie. Bo prąd, który zużywają pochodzi z paliw kopalnych i do tego nie jest to czysta energia w naszym kraju.

Kocioł grzewczy kombinowany lub hybrydowy co to jest ?

Alternatywą dla pompy ciepła czy dla kotłów grzewczych na gaz lub pellet są tzw kotły centralnego ogrzewania wielopaliwowe. Takim rozwiązaniem są kotły co Sigma dual, które spalają efektywnie i niskoemisyjnie drewno oraz pellet. Co ciekawe posiadają innowacyjny system przełączenia się z drewna na pellet całkowicie automatycznie – bez ingerencji użytkownika. Solidnie zaprojektowany kocioł co kombinowany czy hybrydowy powinien mieć niezależne dwie komory: jedną do drewna a drugą do pelletu. Tylko takie rozwiązanie daje optymalny komfort użytkowania bo montowanie  w jednej komorze załadowczej palnika na pellet jest całkowicie niepraktyczne – musimy demontować palnik lub przezbrajać kocioł aby przejść z jednego paliwa na drugie.

Budowa kotła co Sigma dual jest bardzo zaawansowana, gdyż mamy dwie niezależne komory do obu paliw a także ceramiczną komorę spalania zakończoną płomienicowym wymiennikiem spalin. Zapewnia on optymalny odzysk temperatury ze spalin i jest wydajny oraz ekonomiczny.  Nazwa kotłów hybrydowych czy kombinowanych pochodzi od możliwości spalania dwóch paliw w jednym kotle. Prezentowany kocioł Sigma dual posiada certyfikat na obu paliwach tzn spełnia wymogi 5 klasy i ekoprojektu na drewnie i pelecie.

Kocioł co na drewno i pellet – czy warto ?

Cena kotła na pellet i drewno jest wyższa niż modelu na jedno paliwo tzn kotłów co na drewno czy pelety. Jedno jest pewne, że są to dobrze zainwestowane pieniądze bo mamy nie tylko większą niezależność energetyczną – spalamy bowiem dwa typy paliwa ale też tańsze koszty montażu. Montujemy jedno urządzenie do jednego komina a spalamy dwa paliwa jakbyśmy mieli dwa niezależne piece c.o

Ile pali kocioł co na pellet i drewno typu kombi ?

Spalanie kotła jest podobne jak modeli na pellet oraz drewno. Dlaczego ? Sigma dual to kocioł co w pełni zgazowujący drewno. Posiada największą komorę załadowczą w klasie – mieści 50 cm szczapy i kawałki drewna co jest bardzo ważnym atutem w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu, że mamy technikę pirolizy czy zgazowania biomasy – mamy zagwarantowaną najlepszą sprawność cieplną przy niskiej emisji spalin.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij