Jak dobrać właściwy kocioł c.o na zrębki trociny i inne odpady biomasowe
Dobór odpowiedniego automatycznego kotła c.o do stolarni, firmy, hotelu czy tartaku lub hali produkcyjnej nie jest prosty. Do tego gdy mówimy o tańszych paliwach np: troty, zrębka, zrzyny czy trociny to dobór musi być poprzedzony szergiem uzgodnień między użytkownikiem a dostawcą systemu grzewczego.
Sam piec nie jest tak ważny jak magazyn paliwa, sposób załadunku opału oraz wyposażenie systemu w automatyczne układy wspomagające pracę kotła - tak by możliwie był jak najmniej obsługowy i wymagał minalnego dozoru przez osoby trzecie.
Optymalizacja w doborze źródła ciepła na biomasę ma kluczowe znaczenie do dalszej eksploatacji urządzenia, w szczególności ważnym i często pomijanym elementem jest załadunek paliwa i systemy automatycznego czyszczenia kotła.
Te pierwsze, czyli załadunek ma kluczowe znaczenie w codziennej obsłudze urządzenia, możemy ładować zrębki poprzez ruchome podłogi w kontenerze, podajniki suwakowe lub zgrzebłowe. W przypadku ograniczonego budżetu można zastosować wybieraki piórowe i nagarniacze albo silosy zewnętrzne.
Systemy automatycznej pracy pieca na biomasę to równie ważne kryterium doboru urządzenia. Większość klientów szuka urządzeń zautomatyzowanych, nie wymagających stałego dozoru co jest zrozumiałe ze względu na koszty obsługi kotłowni. Automatyczne systemy wspomagające pracę kotła oferowane przez nas są różne:
- automatyczne odpopielenie
- automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika
- odpylacze spalin wraz z wentylatorem wyciagowym z czujnikiem podciśnienia w komorze spalania, termoparą oraz falownikiem
- automatyczne rozpalanie i wygaszanie palnika
- systemy regulacji pracy urządzenia - sterowniki PID, Fuzzy Logic czy z algorytmem pracy sondy lambda