Jak dobrać właściwy piec c.o lub kocioł grzewczy z podajnikiem ?
Rynek kotłów i pieców z podajnikiem - kolorowy zawrót głowy !
Na rynku obecnie mamy wiele konstrukcji różnych kotłów i pieców z podajnikiem na opał stały i biomasę. Z różnych źródeł szacuje się, że na rynku jest od 80 do 350 różnych modeli takich kotłów c.o z podajnikiem , co powoduje, że nawet dobry hydraulik lub instalator ma problem z zapoznaniem się z zaletami i wadami wszystkich konstrukcji pieców.
Tendencja jest prosta - kupujemy model z podajnikiem bo działa automatycznie!
Tegoroczne problemy ze smogiem, programy dotacyjne na wymianę starych pieców węglowych na nowe powodują, że w „ modzie „ są modele kotłów automatyczne czyli z paleniskiem retortowy i podajnikiem. Ich popularność poparta jest licznymi dobrymi opiniami klientów i użytkowników , które łatwo znależć na wielu forach internetowych. Niewątpliwie w pełni automatyczne działanie kotła c.o w dobie, gdzie nie ma nas w domu jest kluczowym czynnikiem wyboru.Uzupełniamy paliwo raz na parę dni co podnosi komfort użytkowania i zmniejsza koszt zużycia paliwa
Jaki model kotła c.o z podajnikiem zatem wybrać ?
Gigantyczna wręcz oferta rynkowa przytłacza. Opinie instalatorów to często ich subiektywne zdanie wynikające „ z przyzwyczajenia” tzn tyle lat montuję ten model kotła i działa. Tylko rynek się zmienia, technika idzie do przodu i jest wiele coraz lepszych kotłów c.o z podajnikiem .
Przed podjęciem współpracy warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania, pomogą one w konfiguracji odpowiedniego kotła. Pamiętajmy ! Dobry sprawdzony kocioł c.o z podajnikiem to wybór na lata, możemy się męczyć z pochopnie wybranym modelem lub być zadowolonym jego użytkownikiem.
Jakie zatem pytania warto sobie zadać?
1. Jakie paliwo chcę używać ? Jako główne i dodatkowe.
Nie ma kotła idealnie działającego na każdym paliwie, dlatego nawet w badaniach i certyfikatach jest pokazane paliwo główne zastosowawcze i zastępcze. Główne to takie na którym kocioł ma dobre parametry i najlepszą wydajność, zastępcze jak sama nazwa wskazuje - dodatkowe.
Np: w naszej ofercie na ekogroszek jako paliwo główne jest seria kotłów Ecowarmer, na biomasę - Biowarmer
2. Czy planuję awaryjnie spalać paliwo na ruszcie, np drewno ?
Sprawa nie jest oczywista, z naszego doświadczenia wiemy, że jak klient zacznie użytkować pellet- to rzadko chce spalać inne paliwo. Wynika to z pełnego komfortu jego użytkowania. W wielu programach dofinansowania wymiany kotła na nowy - nie mozna stosować innych kotłów, niż te, które mają wyłącznie możliwość spalania retortowego paliw, czyli bez dodatkowych rusztów do spalania w trybie ręcznym.
Takim kotłem, który uniemożliwia spalanie drewna dodatkowo to Compact na pelety, Hydro. Modelami wielopaliwowymi to wszystkie wersje kotłów typ DUAL - z dodatkowym paleniskiem.
3. Czy paliwo zasypowe - tzn spalane na ruszcie dodatkowym będę spalał awaryjnie czy jako główne ?
Pytanie nie do końca retoryczne !
W serii naszych kotłów z podajnikiem mamy nową wersję HYBRID - czyli model z dodatkowym paleniskiem np: do spalania drewna ze specjalną automatyką, która włącza palnik peletowy bo wygaśnięciu drewna. Taki model kotła działa jak hybryda - wygaśnie drewno włącza się automatycznie pellet.
Mamy też inne modele kotłów, które podobnie jak większość na rynku, spalają dodatkowo tzn awaryjnie opał na ruszcie i mają wbudowaną retortę na ekogroszek lub palnik peletowy. Ale tu musimy juz to robić manualnie. Ale zawsze stosujemy do kontroli tą samą automatykę tzn regulator kotła - niezależnie od trybu automatycznego czy ręcznego
Który najlepszy model pieca lub kotła c.o ?
Najlepszy …… ? Najlepiej prosimy zadzwonić do naszego działu handlowego - dobierzemy naprawdę najlepszy :-)