Jak szybko i skutecznie przerobić stary piec na ekologiczny i automatyczny ?
Jak tanio i skutecznie zmodernizować stary piec węglowy na ekologiczny i automatyczny ?
Wielu użytkowników, którzy parę lat temu kupiło tradycyjne kotły c.o na paliwo stałe, nie chce demontować obecnego urządzenia grzewczego i ponosić wysokich kosztów związanych z montażem hydraulicznym. Obecne przepisy narzucają nowe normy emisji spalin i wiele starszych kotłów ich zwyczajnie nie spełnia. Łatwym i szybkim sposobem jest też modernizacja istniejącego źródła ciepła na automatyczne i ekologiczne – czyli nisko emisyjne.
Nowoczesny palnik na biomasę z podajnikiem może znacząco obniżyć emisję spalin w kotle
Po zamontowaniu nowoczesnego palnika na biomasę, który ma wiele funkcji automatyzacji pracy, możemy znacząco obniżyć emisję spalin w kotle. Spalając pellet czy brykiet, które są paliwami granulowanymi, suchymi o stałej wartości opałowej możemy uzyskać znacznie lepsze efekty pracy urządzenia niż na węglu czy słabej jakości drewnie. Poza pellet można w naszych palnikach spalać też zrębki drzewne czy trociny a nawet domieszki zboża. Agropellet i agrobiomasa to też tanie paliwo alternatywne dla pelletu z trocin czy oleju opałowego. Jak widać zakres ilości paliw, które można spalać w naszych palnikach jest naprawdę imponujący !
Modernizacja kotła c.o z zasypem ręcznym na automatyczny – czy to się opłaca ?
Modernizacja kotła c.o z zasypem ręcznym na automatyczny – czy to się opłaca ? – to jedno z popularnych zadawanych przez klientów. Na pewno, trzeba mieć świadomość paru ważnych spraw dotyczących samej modernizacji urządzenia. Nie ma na to dotacji i wykonuje to inwestor we własnym zakresie. Ponadto zmiana palnika i podajnika na biomasowy nie zmienia niestety certyfikatu urządzenia. Nie kopcimy, mamy znacznie niższą emisję spalin i lepsze spalanie czyli nie trujemy sąsiadów ale formalnie mamy urządzenie bez certyfikatu – chyba, że prawo w tym zakresie się zmieni. Największe zyski i zwrot z inwestycji mają klienci biznesowi, którzy używają kotłowni dużych mocy do grzania swojego biznesu lub firm. Konwertując paliwo na tańsze od razu mogą liczyć na duże oszczędności widoczne już po pierwszym sezonie grzewczym. Często zdarza się, że koszt modernizacji kotłowni zwraca się już po dwóch sezonach grzania a przecież mamy wciąż zdecydowanie lepszy komfort obsługi i stopień automatyzacji systemu grzewczego.
Automatyczna praca palnika to zdecydowanie większy komfort eksploatacji i niższe zużycie paliwa
Dzięki zastosowaniu w pełni automatycznego palnika z mechanicznym systemem odżużlania, mamy innowacyjne rozwiązanie do spalania biomasy. Mamy w pełni automatyczny zapłon i rozpalanie a także wygaszanie i modulację mocy. Dzięki czemu urządzenie nie pracuje, kiedy nie ma zapotrzebowania na ciepło co obniża zużycie opału oraz emisje spalin. Dzięki innowacyjnej budowie palnika BRENNER nie ograniczamy się do pelletu ale możemy spalać dużo tańsze alternatywne biopaliwa jak agrobiomasę, brykiety, zrębki, trociny czy pestki lub zboże. To daje wymierne korzyści finansowe w kosztach grzania domu czy firmy w skali roku. Im większy budynek lub zapotrzebowanie na ciepło tym szybszy zwrot z inwestycji – dlatego beneficjentami są tu przede wszystkim firmy, budynki użyteczności publicznej, duże gospodarstwa rolne czy fabryki.
Nie każdy model kotła c.o nadaje się do modernizacji
Niestety nie model kotła centralnego ogrzewania nadaje do modernizacji na nowy palnik. Musimy mieć odpowiednio dużą komorę spalania aby pomieściła głowicę palnika na biomasę, która w przypadku wersji na zrębki czy trociny – jest znacznie większa niż wersji na pellet. Pellet jest paliwem granulowanym o dość wysokiej kaloryczności dlatego nie wymaga dużej powierzchni palnika do efektywnego spalania. Jeśli mówimy o spalaniu paliw gorszej jakości to musimy mieć palnik o powiększonym złożu i pojemności bo są to paliwa o mniejszej kaloryczności i wartości nasypowej. Dlatego musimy więcej podać paliwa aby osiągnąć wydajność i określoną moc. Problemy z osiąganiem mocy mogą nastąpić gdy zrębka jest wilgotna przez co mniej kaloryczna. Dlatego dobry palnik na biomasę musi uwzględniać nie tylko parametry na dobrym, granulowanym i kwalifikowanym paliwe np.: pellet ale też na paliwach mniej kalorycznych - nie kwalifikowanych. Należy pamiętać bowiem, że biomasa agro czy leśna to często paliwo nie kwalifikowane, nie jednorodne o zmiennej wartości opałowej - dlatego jest to biopaliwo zdecydowanie gorsze do spalania, bardziej wymagające. Do spalania takiej biomasy są przeznaczone specjalne dedykowane palnik z innowacyjnym systemami napowietrzania i mechanicznego odżużlania. Dlatego ich cena jest wyższa niż modeli na pellet ale zwraca się ona często już w pierwszym sezonie grzewczym – zrębka, trocina czy brykiety są zwyczajnie znacznie tańsze niż pellet z trocin. Tańszy jest też agropellet i agrobiomasa oraz zrębki z miskantusa czy innych roślin energetycznych. Stopa zwrotu inwestycji zależy bowiem od tego czy mamy własne zasoby biomasy czy je kupujemy.
Nasza firma posiada doświadczenie w wymianie palenisk, palników czy całych zespołów podawczych w kotłach grzewczych wielu znanych producentów. Wykonywaliśmy modernizację i naprawy takich kotłów jak Viessman, Mavera, Moderator, Hajnówka, Nolting, Herz czy Binder.