z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Jak usprawnić kocioł co?
26.02.2021

Jak usprawnić kocioł co?

Aktualne przepisy, dotyczące wymiany starych pieców na nowe, wymagają aby nowe urządzenia grzewczy były ekologiczne, certyfikowane i niskoemisyjne. Muszą potwierdzać to stosowne badania w niezależnym, akredytowanym laboratorium, które wydaje odpowiednie certyfikaty. Na modernizację starych pieców można uzyskać dofinansowanie – program Czyste Powietrze gwarantuje zwrot kosztów w formie dotacji nawet do 30 000 zł. Czy warto zatem modernizować swój piec, usprawnić go na bardziej wydajny i ekologiczny? Czy lepiej od razu kupić nowy w systemie dotacji? Jak usprawnić piec na ekogroszek lub piec węglowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą uzyskać dopłatę w programie Czyste Powietrze. Nie każdego też stać, aby od razu inwestować spore pieniądze w demontaż pieca co, montaż nowego modelu, zmianę instalacji, osprzętu, itp. Do uzyskania zwrotu konieczne jest m.in. przejście odpowiedniej procedury administracyjnej czy posiadanie zdolności kredytowej.

Co warto wiedzieć, zastanawiając się jak usprawnić piec węglowy?

Z technicznego punktu widzenia poprawić można działanie wielu rodzajów pieców c.o. Znaczącym usprawnieniem jest np. instalacja palnika na ekogroszek, pellet albo zrębki drzewne. Po montażu nowoczesnego paleniska i podajnika, kocioł grzewczy opalany węglem lub drewnem może stać się ekologicznym, niskoemisyjnym urządzeniem. Nie każdy piec nadaje się do modernizacji. Musi być to model 3-ciągowy, z rozbudowanym wymiennikiem ciepła oraz odpowiednio dużą komorą załadowczą, tak aby pomieścić palnik.

Jak usprawnić kocioł co zasypowy węglowy?

Zazwyczaj możemy rozbudować go o palnik i podajnik, modernizując dany model do poziomu pieca automatycznego z podajnikiem. Jeśli istnieje możliwość wycięcia podłogi w piecu na węgiel, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować dodatkową komorę z retortą na ekogroszek, tworząc w ten sposób piec na ekologiczne paliwo. Odpowiedzią na pytanie: jak usprawnić kocioł co, jest także montaż w przednich drzwiczkach rusztowych niskoemisyjnego automatycznego palnika na pellet. Muszą być one jednak odpowiednio duże. Najlepiej zainwestować od razu w palnik z automatycznym czyszczeniem, bardziej odporny na gorszej jakości pellet.

Jak usprawnić piec na ekogroszek?

Piece na ekogroszek można zazwyczaj zmodernizować tylko na jeden sposób, dodając do danego modelu podajnik automatyczny biomasowy – do spalania peletów lub zrębków i trocin. Tu też liczy się wielkość komory spalania pieca, gdyż palniki do zrębków oraz trocin są większe od peletowych i potrzebują więcej miejsca w palenisku. Mają również zdecydowanie bardziej pojemne systemy podawania paliwa i kosze.

Celem optymalizacji procesu spalania możemy dobrać do zmodernizowanych pieców odpowiednio pojemny kosz na paliwo, automatykę sterującą (nawet przez moduł Wi-Fi), wentylator wyciągowy z czujnikiem podciśnienia w komorze spalania, a nawet elektrofiltr lub multicyklon. Wszystko zależy od budżetu przewidzianego na remont pieca i samej kotłowni.

Czy modernizacja pieca węglowego się opłaca?

To jedno z częściej zadawanych pytań przez naszych klientów. Pozostawiamy to ich samodzielnej ocenie, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Jeśli mamy stosunkowo nową instalację, piec na ekogroszek nowej generacji to usprawnienie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. Oszczędzamy na montażu, robociźnie, wymianie osprzętu (w tym pomp i zaworów), komin też raczej pozostanie ten sam. W takim przypadku montaż samego palnika i podajnika to koszt kilku tysięcy złotych – nie jest więc wysoki. Należy pamiętać, że alternatywne podejście – wymiana całego pieca z osprzętem np. na pellet, to koszt nawet 25-30 tysięcy złotych. W tym przypadku można jednak posiłkować się dofinansowaniem. Ma to szczególny sens w sytuacji, w której dysponujemy starym piecem na węgiel i modernizacja źródła ciepła pociągnie za sobą duży nakład finansowy. Usprawnienie samego pieca c.o. na automatyczny, niskoemisyjny jest znacznie tańsze, ale zazwyczaj nie podlega dopłatom.

Zmodernizować można też sam piec na pellet. Nowoczesne palniki samoczyszczące są zdecydowanie bardziej wydajne. Nowe sterowniki pozwalają regulować pracę palnika zdalnie, co umożliwia optymalne dopasowanie pracy pieca do zapotrzebowania na ciepło w budynku. Podłączenie buforu ciepła daje wymierne oszczędności w paliwie. Wszystkie energooszczędne systemy optymalizacji energii cieplnej są wydajniejsze i szybko się zwracają. Jak jeszcze usprawnić kocioł co? Przy odrobinie inwencji i pomocy naszych doradców można zamontować zawirowacze lub płyty szamotowe w wymienniku ciepła, efektywnie zwiększając jego sprawność. Przeprowadzając wymienione czynności, 8-10 letni piec na pellet można usprawnić do zdecydowanie większej wydajności i w rezultacie wyraźnie obniżyć zużycie pelletu w skali roku.

Darmowa modernizacja pieca – jak wyczyścić kocioł co?

Sprawność samego pieca co możemy podnieść bez żadnych nakładów finansowych. Niewielu klientów wie, że należy go odpowiednio czyścić. Czysty piec to wyższa wydajność, ponieważ sadza, oblepiająca ścianki kominka czy pieca, obniża sprawność cieplną i efektywność energetyczną kotła grzewczego lub samego palnika. Jak wyczyścić kocioł co? Zazwyczaj jest to szczegółowo wyjaśnione w instrukcji obsługi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie otwory rewizyjne do czyszczenia, które odkręcamy i usuwamy sadzę z pieca lub kominka. Poza ręcznym pozbywaniem się zabrudzeń można stosować także chemię do czyszczenia lub preparaty wysuszające spaliny, dodawane do paliwa w formie saszetek.

Jak usprawnić piec węglowy?

Obok pytania: jak usprawnić kocioł na ekogroszek, pytanie o podnoszenie wydajności pieca węglowego jest najczęściej zadawane przez naszych klientów. Wszystko zależy od konstrukcji samego kotła – czy to model z dolnym spalaniem, czy z górnym.

Dodatkowe powietrze wtórne

Wiele konstrukcji pieców sprzedawanych w Polsce jest mocno przestarzałych, jednak wciąż można je ulepszyć niedużym nakładem sił. Przykładem może być tu powietrze wtórne, którego brakuje w wielu urządzeniach grzewczych, a ma ono za zadanie dopalać gazy spalinowe, oczyszczając je. Funkcja powietrza wtórnego jest więc kluczowa do tego, czy piec kopci. Otwór powietrza wtórnego można zamontować w drzwiczkach, najlepiej z kierownicą powietrza, czyli kanałem odpowiednio wyprofilowanym, aby powietrze precyzyjnie docierało nad złoże paleniska.

Regulatory ciągu i zawirowacze spalin

Odpowiadając na pytanie: jak usprawnić piec węglowy, nie można nie wspomnieć o regulatorach. Zbyt duży ciąg kominowy, a taki często zdarza się, gdy mamy stare budownictwo, może za szybko wyciągać spaliny z pieca. Wówczas w kominie panuje wysoka temperatura, a ładunek paliwa szybko się wypala. Wydłużenie – ulepszenie stałopalności pieca – można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zablokowaniu uciekających spalin tak, aby dłużej pozostawały w wymienniku. Dokonuje się tego z pomocą stalowych lub ceramicznych zawirowaczy spalin. Drugi sposób to zainstalowanie regulatora ciągu kominowego na czopuchu spalin lub wersji nakominowej – nasadowej.

Rura doprowadzająca powietrze do złoża paliwa

Niedużym kosztem i dość szybko można ulepszyć piec dolnego spalania. Wystarczy zamontować dodatkową rurę, doprowadzającą powietrze do złoża paliwa, dzięki czemu zredukujemy wydymianie się złoża paliwa w komorze kotła. Takie doprowadzenie dodatkowego powietrza to, korzystając z nomenklatury samochodowej, swoisty zawór EGR – recyrkulacji spalin. W ciepłownictwie, w kotłowniach dużej mocy, stosujemy takie rozwiązanie recyrkulacji spalin poprzez ich zawrócenie do paleniska. Wpływa to nie tylko na dym i sadze ale też emisję Nox.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij