z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania  Ciepła z OZE do 2030 roku”,
13.07.2015

Konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania Ciepła z OZE do 2030 roku”,

 

Konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Ciepła z OZE do 2030 roku” z uznaniem przyjmuje zmiany w Prosumencie

Konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania  Ciepła z OZE do 2030 roku” obejmujące 14 firm i organizacji  z uznaniem przyjmuje zmiany w programie priorytetowym Prosument, zatwierdzone przez  Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W szczególności  zmiany wskazujące na możliwość  zakupu i montażu małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji ciepła z OZE bez konieczności łączenia z instalacjami do produkcji energii elektrycznej z OZE. Wcześniejszy zapis wskazujący konieczność zakupu i instalowania urządzeń OZE do produkcji ciepła tylko razem z zakupem urządzeń do wytwarzania  energii elektrycznej był niekorzystny dla potencjalnych beneficjentów programu (podwyższał koszty, ograniczał wybór i konkurencję na rynku)  i zwiększał koszty osiągnięcia efektu ekologicznego.  Wymóg ten, w sposób sztuczny  faworyzował zakup urządzeń do produkcji energii elektrycznej, także tam gdzie nie są one rozwiązaniem najbardziej potrzebnym i optymalnym. Konsorcjum zwraca jednak uwagę na generalną zasadność promowania i instalowania u prosumentów systemów hybrydowych składających się z różnych OZE i tworzenia mikrosieci cieplno-elektrycznych, o ile decyzje inwestorskie opierają się na racjonalnych i indywidulanych przesłankach, i nie są wymuszane drogą administracyjną.  

Konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania  Ciepła z OZE do 2030 roku”, które powstało 25 czerwca 2015r. w Warszawie i w którego skład wchodzą następujące firmy i organizacje: Bosch, Cichewicz, Defro, ENSOL, Europejski Instytut Miedzi, Galmet, Stiebel-Eltron, Thermaflex, Vaillant, Viessmann, Instytut Energetyki Odnawialnej, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej , planują publikację raportu jesienią br. Głównym celem raportu jest opracowanie mapy drogowej rozwoju mikroinstalacji i technologii wytwarzania ciepła z OZE oraz systemu promocji ciepła z odnawialnych źródeł energii w domach i budynkach publicznych.  W ramach badań Instytut Energetyki Odnawialnej – koordynator prac,  przedstawi analizy techniczne i ekonomiczne dla następujących technologii: kotły na biomasę, kolektory słoneczne i pompy ciepła, biorąc pod uwagę układy hybrydowe,  mikroźródła  kogeneracyjne, magazyny ciepła oraz mikrosieci.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij