z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Magazyn typ ruchoma podłoga - czy warto ?
21.08.2019

Magazyn typ ruchoma podłoga - czy warto ?

Kotłownie na biomasę większej mocy wymagają autonomii pracy - wynika to z zapotrzebowania na paliwo - a zrębka to paliwo niskiej kaloryczności chyba że jest kalibrowana i odpowiednio suszona - ale to zdarza się sporadycznie.

Przy dużej mocy kotłowni na zrębki o mocy 500 kW, 700 kW, 960 kW czy 2 lub 5 MW musimy już zapewnić stałe podawanie paliwa- tj zrębki.

Głównym celem i aspektem analizy ekonomicznej / finansowej czy warto inwestować w magazyn ruchoma podłoga jest jego obsługa. Chodzi o stały poziom obsługi magazynu biomasy. 

Jeśli klient czy użytkownik ma możliwość wydzielenia do okresowej obsługi magazynu paliwa pracownika - np: fabryka posiadająca pracowników utrzymania ruchu pracująca na min 2 zmiany - wówczas inwestowanie w magazyn zrębki typ ruchoma podłoga nie zwróci się lub zwróci się nawet po 10 latach. 

Jeśli natomiast użytkownik musi zatrudnić pracownika do obsługi dedykowanego - a zamiast niego będzie inwestował w magazyn biomasy z ruchomą podłogą - inwestycja szybko się zwróci.

Dlaczego ?

Magazyn ruchoma podłoga ma sens, kiedy mamy zadaszoną powierzchnię pod zasoby biomasy i chcemy ją ładować spychaczem raz na parę dni. Jeśli natomiast musimy budowac specjalne wiaty, poziomować podłogi żeby taki magazyn uzyskać to w przypadku kotłowni poniżej 1 MW nie ma to sensu ekonomicznego - chyba ze kotłownia budowana jest z dotacjami i inwestora stać na taki luksus. 

W przypadku kotłowni 3MW - 5 MW ruchoma podłoga ma już sens ekonomiczny a na pewno powyżej 5 MW to już standard magazynu paliwa. 

Poza magazynem paliwa typ ruchoma podłoga, warto przy budżetowaniu inwestycji zwrócić uwagę na system łaodwania opału - czasami prosta ładowarka może się szybciej zwrócic niż inwestycja w systemy ruchomych podłóg. 

Magazyn biomasy to często poza samym kotłem c.o druga główna najdroższa część składowa kotłowni. Jego cena jest zależna od wielkości i pojemności. Można też zastosować ruchomą podłogę w magazynie mobilnym biomasy tj w kontenerze. Kontenery na biomasę np: zrębki są w pełni mobilne i dostarczane gotowe do pracy. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij