Nowe rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe 2017
Rozporządzenia ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe wydane w pażdzierniku 2017 przez Ministerstwo Rozwoju.
Ministerstwo Rozwoju w ramach działań przeciwdziałających złej jakości powietrza przygotowało rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Prace nad nim dobiegają końca, a jego wejście w życie przewidziane jest jeszcze przed najbliższym sezonem grzewczym.
Rozporządzenie ma sprawić, że dostępne będą w sprzedaży oraz dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych parametrach emisyjnych, czyli klasy 5.
Obecnie największym zainteresowaniem wśród nabywców – głównie ze względu na niską cenę – cieszą się kotły najtańsze, a tym samym o bardzo niskich parametrach dotyczących ich emisyjności. Urządzenia te nie mają – jak ma to miejsce w instalacjach przemysłowych – filtrów eliminujących emisję niebezpiecznych związków do powietrza.
Analiza dotychczas przeprowadzonych ocen jakości powietrza za lata 2003–2013 wskazuje na poprawę, natomiast zmienia się udział poszczególnych źródeł mających wpływ na stan jakości powietrza. Wyniki ocen rocznych, wskazują, że za nieodpowiedni stan jakości powietrza w Polsce odpowiada obecnie w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora bytowo-komunalnego oraz z transportu.
Zgodnie z rozporządzeniem, kotły wprowadzane do obrotu będą musiały spełniać zaostrzone normy od 1 października 2017 r. Dodatkowo, te wyprodukowane do końca września 2017 r. będą mogły być wprowadzone na rynek do końca czerwca 2018 r.
Warto pamiętać, że od 2020 r. wchodzi w życie rozporządzenie unijne (tzw. dyrektywa ecodesign) dotyczące norm emisyjnych, także de facto rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju przygotuje rynek już ponad rok wcześniej na ostrzejsze normy.
Zapoznaj się z projektem dokumentu na stronie Rządowego Centrum Legislacji
Badania kotłów grzewczych ma paliwo stałe – informacje dla producentów
W związku z wchodzącymi w najbliższym czasie rozporządzeniami zarówno europejskimi jak i polskimi dotyczącymi kotłów grzewczych, zwiększone jest zapotrzebowanie na ekspertyzy techniczne. Największe zainteresowanie badaniami ze strony wytwórców dotyczy polskiego rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 października 2017 r do sprzedaży będzie można wprowadzać wyłącznie kotły klasy 5 emisji spalin. Potwierdzenie wyników emisji spalin wykonują jednostki posiadające akredytację w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.
Wskazane powyżej badania kotłów grzewczych wykonują np. Urząd Dozoru Technicznego, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Instytut Energetyki - Instytut Badawczy Oddział Techniki Cieplnej "ITC" w Łodzi. Potwierdzenie spełniania wymagań rozporządzenia możliwe jest także przez inne jednostki w Polsce (szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-badawcze/) lub w innym państwie Unii Europejskiej.