z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Spalanie agrobiomasy i zboża w praktyce
20.09.2022

Spalanie agrobiomasy i zboża w praktyce

 

Spalanie agrobiomasy w praktyce ? Czy warto ?

Ceny pelletu czy węgla osiągają najwyższe poziomy. Nie dziwi fakt, że wielu klientów poszukuje taniej alternatywy do spalania w swoim piecu czy palniku. Nie tylko poziom cenowy skłania do szukania alternatywnych paliw ale też sama dostępność węgla czy peletów – w wielu rejonach kraju po prostu są one trudno dostępne. W internecie oraz według opinii wielu użytkowników warto pochylić się nad spalaniem biomasy agro. Czy warto ?

 

Biomasa agro jest tańsza ale trudniejsza w spalaniu

Należy pamiętać, że tańsze paliwa pochodzenia agro mają więcej popiołu i mniejszą wartość kaloryczną. Daje to mniej energii niż kwalifikowana biomasa pochodzenia leśnego i większą stratę paleniskową – mamy więcej popiołu. Dlatego aby osiągnąć podobne parametry spalania musimy podać trochę więcej paliwa w czasie – tylko jeśli palnik go nie przepali to możemy go zatkać szlaką i popiołem a w rezultacie nawet go uszkodzić.

Kotły i palniki do spalania owsa – co polecić ?

Owies jest bardzo interesującą alternatywą dla pelletu – jest to paliwo odnawialne, co roku mamy zasoby owsa i dużo tańsze niż granulat trocinowy. Niestety jest to paliwo silnie koksujące, wymagające innych temperatur spalania i przez to dość trudne do spalania. Niektóre konstrukcje palników bez mechanicznego czyszczenia zupełnie się nie nadają do spalania lub współspalania owsa. Tylko palniki z mechanicznym odżużlaniem i dobrym napowietrzeniem mogą sobie poradzić z owsem ale tu i tak będziemy mieli sporo popiołu czyli straty sprawności spalania. Aby je zmniejszyć lepiej mieszać owies z pelletem lub zrębkami po to aby osiągnąć optymalne parametry spalania. W naszych palnikach typ MOC czy Brenner a także w kotłach typ Biowarmer można spalać agrobiomasę ze względu na schodkową budowę palnika przez co skutecznie oczyszcza się on na każdym paliwie.

Palniki i kotły co z podajnikiem do spalania brykiety ze słomy – co wybrać ?

Brykiet ze słomy to kolejna tańsza alternatywa dla węgla czy pelletu. Jest to kolejne biopaliwo odnawialne – jego zasoby odnawiają się co roku więc daje nam 100 % niezależność energetyczną a niska cena brykietowania słomy gwarantuje tanie ogrzewanie. Brykiety ze słomy mają mniejszą wartość opałową i więcej popiołu niż z trocin ale są znacznie tańsze. Można je automatycznie spalać w naszych zestawach automatycznego spalania biomasy oraz w kotłach serii Biowarmer. Od lat mamy doświadczenia w tym zakresie we współpracy z uczelniami technicznymi.

Pellet a owies ? Czy warto ?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, praktycznie nie ma palników dających 100 % możliwość zamiany pelletu na owies. A jeśli są np.: nasze zestawy automatycznego spalania biomasy to ich cena jest znacznie droższa i w przypadku domowych pieców nie zwróci się ona wystarczająco szybko. Dlatego zdecydowanie lepiej decydować się na współspalanie zboża i pelletu w palniku zachowując odpowiednie proporcje. Sama idea współspalania w wielu urządzeniach daje bezpieczne proporcje 20 % do 80 % ale można samemu próbować dopasować odpowiednią mieszankę.

Kocioł do spalania agrobiomasy i biopaliw –  budowa

Palnik i kocioł co do spalania biomasy agro oraz biopaliw musi być zatem dedykowany, specjalnie zbudowany do palenia trudniejszym paliwem. Samo palenisko musi być większe niż na pellet ze względu na objętość agrobiomasy, gęstość i kaloryczność. Podajniki muszą być też proporcjonalnie większe i mocniejsze. Sam palnik musi być skuteczniej napowietrzony oraz posiadać wydajne mechaniczne oczyszczanie i odżużlanie całej swojej powierzchni. Dlatego konstrukcje takich kotłów są droższe niż na pellet gdyż posiadają rozwiązania przemysłowe.

Co ciekawe istnieje też możliwość modernizacji istniejących kotłów na pellet czy eko-groszek na biomasowe. Nasze zestawy automatycznego spalania biomasy umożliwiają taką modernizację. Przeróbka polega na wymianie palnik i podajnika bez ingerencji w podłączenie hydrauliczne. Obniża to koszty inwestycji i znacząco przyśpiesza czas modernizacji. Takie modernizacje i przeróbki kotłów co na ekogroszek czy pellet mają sens ekonomiczny w przypadku dużych jednostek mocowych. 

 

Należy pamiętać, że zgodnie z aktualnymi przepisami spalać w kotle powinniśmy zawsze paliwo na którym był on certyfikowany. Współspalanie paliw pochodzenia biomasy użytkownik robi na własną odpowiedzialność w ramach prób spalania czy eksperymentu w domowym zakresie. Spalanie agrobiomasy może wiązać się z koniecznością obniżenia emisji NOx a do tego specjalistyczne instalacje są bardzo drogie i nie mają sensu ekonomicznego do zastosowań domowych.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij