z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Sterowanie przez internet kotłem co z podajnikiem, Czy warto ?
22.05.2020

Sterowanie przez internet kotłem co z podajnikiem, Czy warto ?

Sterowanie kotłem z podajnikiem przez internet, czy warto?

Systemy sterowania kotłami grzewczymi i instalacjami centralnego używania z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Sterowniki kotłów umożliwiają współpracę z czujnikiem temperatury zewnętrznej tworząc poprzez sterowanie zaworem mieszającym tak zwane sterowanie pogodowe. Mogą również współpracować z termostatem pokojowym i co za tym idzie utrzymywać stałą, zadaną przez użytkownika temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu, lub po podłączeniu dodatkowych czujników do termostatu sterować wieloma obiegami grzewczymi. Tego typu rozwiązania są bardzo popularne i stosowane w prawie każdym nowoczesnym systemie grzewczym i domu.

Co w sytuacji, jeśli te rozwiązania nie są wystarczające dla wymagającego użytkownika? Oczywiście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia związana z wykorzystaniem powszechnego w dzisiejszych czasach Internetu.

Moduły internetowe są dostępne do większości sterowników kotłów z podajnikami na paliwo stałe, gazowych, olejowych, czy elektrycznych. Co ciekawe, jest możliwe też zastosowanie nowego sterownika i modułu internetowego w starszych modelach kotłów. Wystarczy przezbroić automatykę na najnowszą z możliwością sterowania zdalnego przez wifi czy lan. Nowoczesne sterowniki do pieców pozwalają one na zdalne sterowanie kotłem oraz podgląd bieżących parametrów. Moduły internetowe pozwalają również na powiadamianie użytkownika w razie jakiejkolwiek awarii.

Zalet wykorzystania sterowania przez Internet jest bardzo wiele.

Możemy wyobrazić sobie sytuację, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, czy ferie. Możemy z dowolnego miejsca na świecie monitorować pracę naszego systemu grzewczego i kontrolować temperaturę w domu. Mamy również możliwość wyłączenia kotła i włączenie go wtedy kiedy będzie taka potrzeba. Pozwoli nam to nie tylko na oszczędność pieniędzy, przeznaczonych na ogrzewanie domu, ale też na podniesienie temperatury w domu odpowiednio wcześniej przed powrotem, by w przypadku przedłużenia wyjazdu nie wrócić do wychłodzonego domu.

Sterowanie przez Internet nie jest przeznaczone tylko dla użytkowników kotłów w domach jednorodzinnych. Bardzo pomocne jest też w przypadku systemów grzewczych w biurowcach, zakładach produkcyjnych, czy obiektach komercyjnych. W naszych kotłach co z podajnikiem na zrębki Biowarmer klienci od dawna wybierają automatykę ze sterowaniem internetowy. Możliwość natychmiastowego podglądu na pracę systemu bez wychodzenia z biuro, czy domu zdecydowanie przyczynia się do komfortu użytkowania centralnego ogrzewania. W zakładach które mają stałe zapotrzebowanie na energię cieplną, na przykład które posiadają suszarnie, podgląd funkcji i co ważniejsze natychmiastowe powiadomienie o ewentualnej awarii jest niewątpliwie dużą zaletą.

Sterownik internetowy może komunikować się z nami na kilka różnych sposobów. Możemy korzystać klasycznie z przeglądarki internetowej, lub z aplikacji mobilnych przeznaczonych na różna systemy, które udostępniane są przez producenta. Komunikaty mogą być wysyłane do użytkownika, w zależności od danego modułu, przez wiadomości e-mail, lub SMS. Możliwe są również komunikaty w samej aplikacji. Wiadomości mogą dotyczyć na przykład awarii któregoś z czujników, lub po prostu braku opału w zasobniku. Większość tego typu sterowników zapisuje również historię pracy urządzenia. Generowane są wykresy pracy dzięki czemu mamy podgląd na to jak urządzenie pracowało w ciągu ostatniego, określonego czasu. Daje to nam możliwość analizy i przewidywania na przykład ilości spalonego paliwa.

Jak połączyć moduł internetowy pieca z naszą siecią ?

Sam moduł może łączyć się z domową siecią przewodową, za pomocą kabla Ethernet, lub bezprzewodowo z siecią Wi-Fi. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy przyłączyć sterownika internetowego do domowej sieci, możemy użyć modułu GSM. To rozwiązanie pozwala na zarządzanie systemem ogrzewania nawet w miejscach, w których nie ma stałego połączenia z Internetem.

Reasumując, niezależnie czy jesteśmy użytkownikiem  indywidualnym, czy biznesowym, system sterowania ogrzewaniem przez Internet może w znaczącym stopniu przyczynić się do zwiększenia komfortu użytkowania kotła centralnego ogrzewania.

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij