z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Jaki palnik do pelletu i zrębki ?
21.06.2023

Jaki palnik do pelletu i zrębki ?

Jaki palnik na pellet ?

Wielu klientów, którzy użytkują kocioł grzewczy na pellet już wie, że palnik na pellet jest jak dobry silnik w aucie – to on gwarantuje niskie zużycie paliwa oraz wpływa na koszty eksploatacji urządzenia. Dlatego warto zainwestować  w dobry sprawdzony palnik do pelletu, gdyż może się on nam całkiem szybko zwrócić. W palnikach z mechanicznym odżużlaniem czyli czyszczeniem, możemy też eksperymentować z gorszym jakościowo paliwem lub próbować spalać nawet alternatywne paliwa do pelletów np.: pestki, agropellety czy domieszki owsa. Stosując profesjonalne palniki do biomasy uzyskujemy nie tylko dostęp do najtańszych paliw na rynku ale stajemy się w 100 % niezależni energetycznie – ty my wybieramy paliwo jakie będziemy spalać. Tania energia cieplna z biomasy to idealna alternatywa dla ogrzewania gazem, prądem czy pelletem. Pompa ciepła, która jest bezemisyjnym źródłem ciepła to nowoczesne rozwiązanie ale niestety jesteśmy zależni od dostaw i cen energii elektrycznej.

Dlaczego pellet jest tak popularny ?

Pellet to popularne i stabilne jakościowo paliwo energetyczne ale w większości palników na pellety – możemy spalać tylko granulat trocinowy i to wysokiej jakości. Jeśli będziemy mieli pellet przemysłowy lub agro wówczas większość konstrukcji palników nie dopali go lub całkowicie się zablokuje – tzn powstanie zgorzelina blokująca palenisko. Tylko profesjonalne palniki schodkowe z mechanicznym napędem potrafią się wystarczająco skutecznie oczyszczać. Co więcej taki palnik do gorszego pelletu czy biomasy pochodzenia agro lub rolnej musi mieć odpowiednią dystrybucję powietrza – w przypadku niekwalifikowanej i niekalibrowanej biomasy musimy mieć większą dawkę tlenu aby utrzymać stabilny proces spalania.

Nowoczesny palnik na pellet powinien zatem zawierać:

  • Samoczynny zapłon i start dzięki zamontowanym grzałkom
  • Schodkowe palenisko z mechanicznym oczyszczaniem popiołu
  • Mechanizm czyszczenia odporny na wysokie temperatury najlepiej na ceramicznych łożyskach
  • Modulację mocy 30-100 %
  • Wykonany ze stopów żaroodpornych dzięki czemu nie przegrzewa się i deformuje

Taka konstrukcja palnika zapewnia  możliwość spalania nie tylko dobrego granulatu klasy DIN plus ale też tańszych jego zamienników. Przy pelecie bowiem jedynym kosztem jaki możemy zredukować to cena samego paliwa. Kupując zamienniki pelletu pochodzenia agro lub przemysłowego możemy znacząco obniżyć rachunki za grzanie peletem. Będziemy mieli co prawda trochę wyższe zużycie paliwa ale znacznie tańszego. Cena peletów pochodzenia agro to ok 1 tys zł za tonę więc 2-3 razy taniej niż dobrego certyfikowanego pelletu Din Plus.

Wiele innowacji w palniku Brenner

Opisywany innowacyjny palnik Brenner to profesjonalne urządzenie do spalania nie tylko pelletu ale też zrębki, trociny czy agropelletu lub brykietów. Taki system daje nam 100 % niezależność energetyczną i możliwość obniżenia kosztów ogrzewania nawet do 70 %. Należy pamiętać, że jeśli chcemy spalać paliwa alternatywne do pelletu o różnej frakcji i wilgotności to trzeba też zmienić system automatycznego podawania paliwa.  Większa frakcja paliwa wymaga większych przekrojów podajnika oraz bardziej specjalistycznego systemu jego nagarniania. Wygarniacze do biomasy są inne niż do pelletu gdyż magazyny paliwa są tu znacznie większe. Pellet trocinowy jest ścisły i ma inną wartość nasypową niż biomasa luzem a w szczególności zrębki czy trociny, które są bardzo przestrzenne. Dlatego palnik na zrębki to nie tylko samo palenisko z wewnętrznym ślimakiem ( stokerem ) oraz rusztami ruchomymi ale też profesjonalny system podawania paliwa.

Warto zatem zainwestować w bardziej zaawansowany technologicznie palnik do biomasy, który nie tylko spali pellet ale też inne gatunki biomasy. Przy budynkach kubaturowych taka inwestycja szybko zwróci.

 

Jak zmniejszyć zużycie pelletu i obniżyć koszty grzania ? - możesz przeczytać tu - kliknij w link

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij