z nami ogrzewanie to oszczędzanie

  • pl
  • en
  • ru
  • ua
  • de
  • fr
  • ro
  • hr
Facebook Twitter Facebook
Kotły co na drewno zgazowane - jak to działa ?
01.09.2023

Kotły co na drewno zgazowane - jak to działa ?

Co do jest zgazowanie drewna ?

W praktyce mamy dwustopniowe spalanie drewna, najpierw je podgrzewamy w komorze załadowczej a potem spalamy gaz drzewny, który wydobywa się poprzez dysze ceramiczne do specjalnej komory szamotowej, w której następuje całkowite jego spalenie. Dlatego kotły grzewcze na drewno zgazowane mają bardzo czyste spalanie i nie notują praktycznie żadnych strat paleniskowych. Nie dziwi zatem ich wysoka sprawność cieplna od 90 do nawet 94 %.  Sprawność cieplna to stosunek energii uzyskanej do pobranej czyli w przypadku zgazowania drewna produkujemy ponad 90 % energii cieplnej ze 100 % załadowanego drewna – to bardzo wysoki wynik.

Nie tylko sprawność cieplna urządzenia jest wysoka dzięki technice pirolizy ale też emisja CO w takich kotłach grzewczych wynosi często 50 % dopuszczalnych przez normę wartości np.: 250 mg/m³ ( norma ma 500 mg/m³ ) a wartości pyłów sięgają 20 mg/m³ co kwalifikuje kotły co na zgazowane drewna to urządzeń o podwyższonych parametrach do rządowej dotacji na wymianę pieca co  Czyste Powietrze.

Jak wygląda użytkowanie kotła na zgazowanie drewna na co dzień ?

Aby szybko i bezproblemowo uzyskiwać proces zgazowania drewna powinno być ono suche – poniżej 20 %. Niektórzy producenci kotłów zalecają jedynie drewno liściaste ale są też polscy producenci, którzy stosują specjalne osłony w komorze załadowczej, które umożliwiają spalanie drewna iglastego. Należy bowiem pamiętać, że drewno iglaste ma więcej substancji smolistych oraz mniejszą kaloryczność. W codziennym użytkowaniu ładujemy nasz kocioł raz – dwa razy na dobę a energia cieplna wyprodukowana z drewna gromadzona jest w zbiorniku akumulacyjnym, który jest instalowany obowiązkowo do kotła co na paliwo stałe wg aktualnych przepisów w Polsce.

Jak przygotować drewno do spalania w kotle zgazowującym ?

Aby osiągnąć korzystne parametry spalania musimy mieć drewno do 20 % wilgotności. Niektórzy mówią, że musi być to drewno długo sezonowane ale trochę się to rozmija z praktyką. Suszenie w sposób naturalny drewna zależy od wielu czynników. Świeżo ścięte drzewo ma ok 40 % wilgotności i nie nadaje się niskoemisyjnego spalania w kotle grzewczym. Odpowiednie pocięcie drewna, jego składowanie ( w wentylowanym i suchym  miejscu ) ma wpływ na szybkość jego suszenia. Możemy np. zostawić grube kawałki drewna pocięte w lesie w cieniu i po jednym sezonie mieć nadal wilgotne paliwo albo pociąć je na mniejsze kawałki i składować w koło domu na słońcu w zadaszonej wiatce przez co wysuszy się nam ono już pierwszego lata.

Przed pocięciem drewna warto się dowiedzieć, jak pojemną komorę będzie miał nasz kocioł grzewczy. Są bowiem konstrukcje na rynku, które mieszczą 50 cm szczapy drewna co jest bardzo komfortowe i do załadunku i do samego cięcia drewna. Jest też wiele kotłów c.o które mieszczą zaledwie 25 do 30 cm kawałków drewna co wymaga odpowiedniego przygotowania paliwa.

Przydatne linki do innych materiałów:

Innowacyjne kotły grzewcze na drewno i pellet Sigma dual

Jaki kocioł co na drewno i pellet ?

KOTŁY C.O ZGAZOWUJĄCE DREWNO (HOLZGAS) 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zamknij